Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

El-Kaide’nin bittiğini müjdeleyenler bugünü nasıl değerlendiriyor?

El-Kaide’nin bittiğini müjdeleyenler bugünü nasıl değerlendiriyor?

Pazartesi, 13 Eylül, 2021 - 13:15
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Sadece hükümete değil, ABD halkına da yapılan 11 Eylül saldırılarının 20’nci yıldönümünü münasebetiyle düzenlenen törenlere ilişkin haberlerin ortasında bu saldırılarda babasını kaybetmiş Thea Trinidad adlı bir kadının şu sözleri dikkatimi çekti:

“Zor, çünkü insan bunun sadece farklı bir zaman ve farklı bir dünya olacağını umut ediyor. Bazen tarih tekerrür etmeye başlıyor ancak daha iyi bir şekilde değil.”

Bu sözlerin anlamı şuydu ki, Thea’nın babasını ve onun gibi binlercesini öldüren taraf hala hayatta, hatta daha da güçlü bir şekilde geri dönmüş durumda.

İşin trajikomik yanı bugün kurbanların yasını tutan ve anan taraf, yani ABD otoriteleri, El Kaide’nin sadık dostu Taliban Hareketi’ne Afganistan’ı teslim ederek El Kaide'nin yeniden canlanmasına ve güçlenmesine neden olan tarafın ta kendisi!

Afganistan’dan utanç verici bir şekilde kaçarak tüm dünyayı ve Washington’un düşmanlarından önce dostlarını şok eden ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül saldırılarının 20’nci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma törenleri vesilesiyle yaptığı açıklamada, ABD güçlerini Afganistan’dan geri çekme kararını “ABD El-Kaide’nin bulunduğu her ülkeyi ele geçiremez” sözleri ile savundu.

Ancak Biden’ın sözleri meselenin özünden kopuk. Çünkü meselenin özü Taliban’ın eline Afganistan’ın iplerinin verilmesi. Biden yönetimi anlasa da anlamasa da bu, El Kaide'ye doğrudan yapılmış bir ABD hizmetidir.

Biden aynı konuşmasında, ABD’lilerin El-Kaide'nin kurucusu Usame bin Ladin'i öldürerek ve örgütü etkisiz hale getirerek misyonunu tamamladığını söyledi.

El Kaide'ye karşı zaferin bu eksik tasviri bana Arap Baharı rüzgarları sırasında söylenen birçok sözü hatırlatıyor: Arap halklarının özgürlük ve demokrasi için ayağa kalkması El Kaide'nin ve söyleminin sonu demek. Bu, daha sonra ve hatta Arap Baharı sırasında ortaya çıktığı gibi aceleci ve duygusal bir analizdi.

Lübnan asıllı ABD vatandaşı akademisyen Dr. Fevvaz Cerces, o zamanlar bu fikri 2012 yılında yani Arap Baharı'nın zirvesinde çıkardığı “El Kaide: Yükseliş ve Düşüş: Terörle Mücadele Teorisinin Çöküşü” adlı kitabında ortaya atanlardan biriydi. Cerces söz konusu kitabında El Kaide’nin sona erdiğini, yenildiğini ve dağıldığını söylemişti.

Cerces’in tekrarlamaktan bıkmadığı şey Batı ve ABD’nin tavrını “açıklaması”. Cerces’e göre Batılıların anlaşılması gereken bir mantıkları var. Bu mantığın özeti de demokrasi fikrinin “kutsallaştırılması”. Batılılar Mısır’da yaşananları askeri bir darbe olarak görüyorlar. İdeal açıdan bu böyle. Pratik açıdan bakıldığında ise İhvan’ın devrilmesi Batı ve ABD’nin İhvan’ın yönetimde başarılı olacağına yönelik iddiasının çökmesine yol açacak. Ardından da “ılımlı” siyasal İslami hareketler düşecek. Bu yüzden İhvan’ın dışlanması köktenci şiddete mahal vermek demektir. Cerces’in açıklamaları bu şekilde devam ediyor.

Bugün bazıları, El Kaide'nin, kollarının ve ana şemsiyesi olan siyasal İslamcı grupların bitişi hakkında aynı kuruntuları tekrarlamak istiyor. Mesele tıpkı 2001 yılının Eylül ayında öldürülen babasının yasını tutan Thea Trinidad’ın söylediği gibi “bazen tarih tekerrür etmeye başlıyor ancak daha iyi bir şekilde değil.”


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya