Nebil Amr
Filistinli siyasetçi ve yazar
TT

Batı Şeria, İsrail, Gazze Şeridi üçgeni bir kıvılcım bekliyor

Filistin-İsrail arenasının resmi şu şekilde:

  • Batı Şeria'daki Filistinlilere karşı Savunma Bakanlığı'nın planlarıyla kararlaştırılan, odak noktası Cenin olup şiddetli rüzgarı tüm bölgeleri etkileyen seçici bir savaş.
  • Belki de öncekinden daha geniş çaplı yeni bir savaşı başlatacak tek bir roketin bile fırlatılmaması için kontrol edilmeye çalışılan Gazze'deki fraksiyonların hazırlığı.  
  • İsrail'de kuruluşundan bu yana yaşanan en tuhaf iç kriz. Zira mevcut hükümet meclis çoğunluğunu kaybetmiş durumda ve Knesset'in onayı ile yaşıyor, tek bir milletvekilinin diğer kampa geçmesi halinde çökebilir.

Bu resme en uygun başlık “kırılgan ve tehlikeli denklem”dir. Bu denklemin neyle sonuçlanacağına gelince, tek eksiği fitilini ateşleyecek bir kıvılcım olan kapsamlı bir yangın, en güçlü muhtemel sonuçtur!
Peki neden?
İsrail'in Filistinlilere karşı yürüttüğü savaşların çoğu, ister kapsamlı ister kısmi olsun, güvenlik ihtiyaçlarına dayanır. Etkenlerine, süreçlerine ve zamanlamalarına gelince, bunlar kararları anketlerin belirlediği dahili gelişmelere verilen tepkinin sonucudur. Bu durumda savaşı ateşleme kararının kimi zaman iktidar partisinin yönetimde kalma ihtiyacının bir sonucu olduğu gibi, savaşı geçiştirme kararı da aynı ihtiyacın sonucudur.
Temel üçlü başlığı Bennett, Gantz, Lapid ve arkalarındaki daha da kırılgan mihenk taşı Mansur Abbas’tan oluşan İsrail'deki kırılgan hükümet, şimdi Batı Şeria'da bir savaş yürütüyor ve Gazze'ye karşı bir savaşa hazırlanıyor. Her gün çöküşünü önlemek için uygun gördüğü bir bildiri yayınlıyor. Kendisine rakip Likudcu yükselişi durdurmak için Likud’dan daha radikal kararlar alıyor. Düşmesini bekleyen rakibi Netanyahu’dan daha dizginlenemez olduğunu göstermek için İsrail’i abartılı planlara boğuyor. Bu planların ilki, ülkeyi ünlü ve aynı zamanda başarısız 700 kilometrelik duvara ek duvarlarla çevrelemek. Buna ek olarak, İsrail şehirlerini, tüm Batı Şeria'yı ve Gazze’nin çevresini içeren geniş çaplı yayılmasını kapsayacak şekilde ordu ve tüm güvenlik birimleri unsurlarının sayısını artırmak. İşe yaramayan tüm bu uygulamaların işe yararlılığını göstermek için de her gün Batı Şeria'da çok sayıda Filistinlinin tutuklandığını duyuruyor ve bu tutuklamalar sayesinde hazırlık aşamasında olan 20 tehlikeli saldırıyı engellediğini söylüyor.
Hükümetteki karar alıcılar abartısız bir tür denge ve yönünü kaybetme hali içinde bulunuyorlar. Netanyahu’yu devirmek gibi tek bir neden için bir araya getirilmiş bir hükümeti böyle bir sonun beklediği aşikardı. Şimdi de bir nedenle rakibi Netanyahu için ulaşılabilir olan yakın bir düşüşü öngören ağır bir kabus altında iş görüyor. 
Bu durumdaki bir hükümetin, Filistin akciğerleriyle nefes almaya ihtiyacı var. Filistinlilerin boğazını daha fazla sıkarak seçmenlerine mesaj veriyor. Nefeslenmeye çalıştığı bir diğer Filistin akciğeri ise, dengeleri ayarlamak için kendisine bahsi oynadığı Ortak Arap Listesi Bloğu. Ama aynı zamanda Arap askerlere İsrail ordusunu terk etme, Batı Şeria, Gazze ve başka yerlerdeki Filistinli kardeşlerinin göğüslerine silah doğrultmama çağrısı yapan Ortak Liste’nin lideri Eymen Avde’ye karşı şiddetli bir kampanya da yürütüyor.
Sahadaki durum kontrolden çıkmış durumda. Filistin arenasına baktığımızda, Batı Şeria’da Filistin Otoritesi’nin kontrolü sağlama gücü sıfır ve bireysel girişimler duruma hakim. İntikam hazırlığı yapılan, İsrail'in Batı Şeria'da yaptıkları ile fraksiyonların karşılık verme gerekliliğini birbirine bağlamanın doğruluğunun göz önünde bulundurulması gereken Gazze’de durum aynı. Kırılgan hükümeti düşmekten kurtarmak için belki de en yakın olasılığın daha geniş ve kapsamlı bir savaşa geri dönüş olduğu İsrail’de de işler kontrolden çıkmış bir halde.
Filistinli bir gencin İsrail içinde düzenleyeceği bir saldırı veya Gazze’den fırlatılan bir roketin oluşturacağı kıvılcım, tüm bölgelerin alev alması için yeterli. Bunu önlemek için arabulucuların harcadığı muazzam çabalara rağmen, en mantıklı hatta gerçekçi olasılık bu.