Velid Haduri
Enerji konusunda uzman, Iraklı yazar
TT

ABD Hazine Bakanlığı ve Rus petrolü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerini Rus petrol ve gazını tamamen boykot etme konusunda uyardı. Yellen, bu uyarısını 21 Nisan Perşembe günü Washington'da düzenlediği bir basın toplantısında yaptı ve ‘Oil Price’ dergisine göre, kapsamlı boykotun ABD ve Batılı müttefikleri için hesaplanmamış sonuçları olduğunu belirtti.
Yellen, kapsamlı boykotun yarardan çok zarar verdiğini de sözlerine ekledi. Zira ona göre, Avrupa'nın Rus petrol ve gazı ithalatına olan bağımlılığını azaltmaya gereksinimi var ve bu da Rusya'nın petrol gelirlerini azaltacak, ancak aynı zamanda, ‘Avrupa pazarını çok ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının önemli bir bölümünden mahrum bırakacak.’
ABD Hazine Bakanı'nın açıklamaları, ABD finans kurumu JP Morgan tarafından yayınlanan bir raporun ardından geldi. Raporda, Rus petrolünü boykot etmenin Avrupa'yı günde 4 milyon varilden fazla ham petrolden mahrum edeceği ve bunun da, ham petrol fiyatlarını varil başına yaklaşık 185 dolara çıkaracağı belirtildi.
ABD'ye Rus petrol arzının çok düşük oranda olduğunu ve toplam Amerikan petrol ithalatının çok küçük bir yüzdesini oluşturduğunu belirtmekte fayda var.
ABD ve Avrupa, Şubat ayı sonlarında Ukrayna savaşının patlak vermesinden bu yana Rus ham petrolünün boykot edilmesi konusunda temaslarda bulunuyor. Ancak iki tarafın yanı sıra, başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarı üyeleri arasında görüş ayrılığı bulunuyor. Avrupalı ​​yetkililerin açıklamalarına göre, pazar ülkeleri boykot kararı alsa bile üye ülkelerin nihai bir karara varmak için üretici ülkelerle aylarca sürecek müzakerelere ihtiyaçları var. Avrupa pazarının şu anda Rus petrolüne bağımlılığını kırmak amacıyla enerji için petrol dışı alternatifler elde etmek amacıyla diğer üretici ülkelerle müzakereler yürüttüğünü de eklediler.
Bu açıklamalar, Rus şirketi Gazprom'un geçen hafta Polonya ve Bulgaristan'a gaz ihracatını durdurma kararıyla aynı zamana denk geldi.
Yellen, Avrupa'nın Rus petrolünü boykot etmesinin küresel petrol fiyatlarını artıracağını itiraf etti ve “Bunun da Rus ekonomisi üzerinde sınırlı olumsuz etkileri olacak. Çünkü Rusya daha az petrol ihraç etse dahi varil başına geliri daha yüksek olacak” diye ekledi. ABD hükümeti, geçen sonbahardan bu yana ham petrol fiyatlarındaki artışın bir sonucu olarak, ABD'deki yüksek benzin fiyatlarına yönelik şikayetlerden mustarip.