Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası Af Örgütü: Ustanın hatası

Uluslararası Af Örgütü: Ustanın hatası

Çarşamba, 10 Ağustos, 2022 - 10:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Uluslararası Af Örgütü ve benzeri kurumlar, insan hakları masalları ve ideallerinden önce önemli bir siyasi oyuncudur ama bu, yayınladıkları raporların bazılarının gerçeği içermedikleri, dahası kendilerine pek çok siyasi yalanın karıştığı, tıpkı "iklim ve çevre" silahı gibi (ama bu başka bir hikaye) Batılı boyun eğdirme araçlarını içerdikleri gerçeğini değiştirmez. Gelgelelim yakın zamanda ender görülecek bir şekilde, Uluslararası Af Örgütü'nün bir raporu, Rus işgaline karşı direnişinde Ukrayna ordusunu sivil nüfusun yaşadığı bölgelere askeri altyapı konuşlandırarak sivilleri tehlikeye atmakla suçladı. Batı'nın Ruslara yönelik medya, hukuk ve etik açıdan sürdürdüğü kapsamlı saldırının tam ortasında, bu ender kınama, şaşkınlık yarattı.

Devam etmeden önce şunu söylemeliyiz, Rus ordusu ve güvenlik servislerinin de ne bundan önce ne de şimdi bir merhamet ve şefkat örneği olmadığı kesin! Rus ayısının gaddarlığı ve vahşeti bilindik. Birileri üstüne vazife edinip bunu bize hatırlatmaya çalışmasın diye bu noktaya da değinmiş olalım.

Dmitry Popov, Moskovskij Komsomolets gazetesinde bu ender görülen sahne üzerinde durarak şunu yazdı: Russia Today'in bildirdiği gibi, “Bu örgüt fikrini kolayca değiştirebilir. Bu nedenle, Uluslararası Af Örgütü'nün şimdi bir "hata" yapıldığını kabul etmek zorunda kalması uzak bir ihtimal değil.”

 Popov bize daha önce yaşanan benzer bir hadiseyi de hatırlatıyor: "İsveç merkezli bir televizyon kanalı da, Herson sakinlerinin Rus pasaportları (vatandaşlık belgesi) elde ettikleri için duydukları sevinci gösterdiği bir haberi için kısa sürede özür dilemek zorunda kalmıştı."

Gerçekten de Rus analistin tahmin ettiği gibi oldu ve Uluslararası Af Örgütü'nün Ukrayna Temsilcisi Oksana Pokalchuk, Ukrayna silahlı kuvvetlerini sivilleri tehlikeye atmakla suçlayan Uluslararası Af Örgütü raporunun açıklanmasının ardından istifa ettiğini açıkladı. Pokalchuk, Facebook sayfasında yayınladığı açıklamada, "4 Ağustos'ta yayınlanan rapor, kasıtsız olarak 'Rus medya propagandasına' hizmet etti" dedi. Bu protestonun, açıkça ülkesinin safında yer alan milli duruşunun bir ifadesi olduğunu açıkladı. Diğer bir deyişle, ülkesinin silahlı kuvvetleri bunu yapmış olsa da kolektif tepkiye uyması gerektiğinden böyle bir tepki gösterdiğini söyledi.

Sorun değil, kasıtlı olmadığını söyleyerek mazur göstermeye çalışsa da çalıştığı kuruma duyduğu öfke için Ukraynalı bayanla tartışmayacağız. Biz sadece bu kurum ve kuruluşların pozisyonlarının ne kutsal bir metin ne de masum bir vicdan olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Uluslararası Af Örgütü’nün başında şu anda başta Suudi Arabistan, Mısır ve BAE olmak üzere Arap ülkelerini hedef alan hamleleri ve saldırıları ile tanınan Fransız Agnes Callamard bulunuyor. Onun bu saldırılarından yararlananlar da söz konusu ülkelerin düşmanları.

Bugün Ukraynalıların Sayın Callamard ve Uluslararası Af Örgütü’ne yönelik öfkeleri belki de onların kararlarını ve pozisyonlarını alıntılayanların nezdinde bu örgütlerin kutsallığına büyük bir darbe indiriyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya