Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Teorisyen Dugin “öldürülsünler” diyor!

2008 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fikir babası Aleksandr Dugin, Kırım'ın zorla ilhak edilmesi çağrısında bulunmuştu. 2018'de ise basit bir şekilde “Ukraynalılar öldürülmeli, öldürülmeli, öldürülmeli. Başka söze gerek yok” vurgusunda bulunmuştu.
Kuramcılar açısından bakıldığında sanki başka bir çözüm yok.
Lübnan iç savaşı sırasında şair Said Akl, “Her Lübnanlı bir Filistinliyi öldürmeli” ifadelerini kullanmıştı.
Darya Dugina öldürülmeden birkaç gün önce Hadi Matar ise İran’ın fetvasını uygulamak için Selman Rüşdi’yi 15 yerinden bıçaklamıştı.
Her tür ve eğilimden ideologlar kendilerine yaşam ve ölüm hakkı verirler.
Dugin ya da Said Akl gibi...
Said, Kuzey Lübnan'daki bir kampta kör bir şeyh tarafından verilen benzer bir fetvaya yanıt olarak öyle bir çağrıda bulunmuştu. Yani kamptaki o adamın diline ve düşüncesine başvurmuştu.
Dugin ise tüm bir halkın katli çağrısında bulunmuştu. Ona verilecek yanıt ise kızının Ukraynalı bir kadın tarafından öldürülmesiydi.
Tabi Rus anlatısına göre. Fail, Lavrov'un altı aydır Rusya'ya karşı her türlü komplo kurmakla suçladığı Estonya'ya kaçmıştı.
Ukrayna ve Estonya anlatısını da beklemeliyiz.
Savaşlarda iddialar mubahtır. Aralarındaki fark ise çatışmanın damarıdır.
Peki Aleksandr Dugin kızının ölümünü nasıl değerlendirdi?
Aynı şekilde intikam almanın Rusya'nın doğasında olmayan küçük bir hareket olduğunu, tek çözümün tüm Ukrayna’nın işgali olduğunu vurguladı.
Dugin’in düşünce tarzına yalnızca Putin’in hayran olmadığını dikkate almak gerekiyor. Kendisini takip eden çok sayıda Rus var, kitapları yok satıyor. Rusya bugün radikal sağcı bir adam tarafından yönetiliyor.
Babasından da fanatik olan Dugina’nın katli, savaşı kızıştıracaktır. Her ne kadar Ukrayna “Biz bir devletiz, katil değiliz” iddiasıyla suikast ile ilişkisini reddetse de hararet artacak, nefret körüklenecektir.
Putin'in destekçileri katlanacak. Dugina’nın ölümü yalnızca gerilimin artmasına neden olmayacak, aynı zamanda yeni bir savaşa bahane teşkil edecek.
Peki Ukrayna değilse kim?
Üçüncü bir taraf mı var?
Dugin’den daha radikal yerel bir kesim mi var?
Suikastın yansımalarının Ruslar ile Ukraynalılar arasındaki son köprüleri de yıkacağı anlaşılıyor.
Meselenin gidişatına vâkıf olmak için Putin'in Dugin ailesine gönderdiği taziye mesajına dikkat etmek yeterli. Zirâ Putin bu mesajda ‘hakiki bir Rus kalbi’, ‘ana vatan’ ve ‘Rus vatanseveri’ gibi ifadelere başvurmuştu…