Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Funny Business

Geçtiğimiz yüzyılda ABD basınında mizahi yazının tartışmasız prensi sayılan Art Buchwald’ın ‘Washington Post’taki köşesi dünya çapında 550 kez basıldı.
Bazılarının mizahçı Mark Twain’e, bazılarının ise diplomat Benjamin Franklin’e benzettiği Buchwald’ın biyografisi Funny Business: The Legendary Life and Political Satire of Art Buchwald (Komik İş: Buchwald'ın Efsanevi Hayatı ve Siyasi Hicivleri) kitabında ele alındı. 
Buchwald’ın hicivlerinden kurtulan tek bir ABD başkanı kalmadı. Richard Nixon, kendisi için “Yazılarını okumuyorum çünkü ne komik ne de ciddi” ifadelerini kullanmış, Buchwald ise “Nixon'ı çok seviyorum. Üçüncü bir dönem için onu aday göstereceğim” demişti.
Diğer yandan “Başkan Jimmy Carter'ın sürekli üzerinde yürüdüğü bataklığa bayılıyorum” demiş, Başkan Bill Clinton için ise Monica Lewinsky skandalına işaretle “Açık nedenler dolayısıyla Başkan Bill Clinton'a hayranım” ifadelerini kullanmıştı. George W. Bush konusunda da “Hakkında yazacak bir şey yok. Bunaltacak kadar sıkıcı” demişti. 
Mizahı ve alaycılığı ile büyük davaların desteklenmesini sağladı. Silah taşınmasına izin verilmesine çokça karşı çıktı. Çözümün, silah kullanacak olanların parmaklarının doğumda kesilmesi yönünde bir yasa çıkarmaktan geçtiğini yazdı.
Vietnam Savaşı zirvesinde otomobil endüstrisini eleştiren Buchwald, arıza nedeniyle hasar gören arabaları Kuzey Vietnamlılara hediye etmenin mantıklı olacağını yazdı.
John F. Kennedy, Buchwald’a Beyaz Saray hakkında yazdığı gazetenin aboneliklerini kesme tehdidi haricinde kendisine cevap vermedi. Lyndon Johnson, Buchwald'ın gözetim altında tutulmasını emretti.
ABD’liler onun yazdıklarına çok güveniyordu. Hatta bazıları, Edgar Hoover diye bir FBI Başkanı olmadığına inanmaya başlamıştı.
Pek çok hikaye gibi, ABD’yi güldüren adam Buchwald da şiddetli depresyon ile mücadele etti.
1991 yılına kadar hastalığını açıklamamayı seçti. Bir keresinde komaya girdi, ancak kısa sürede iyileşerek yeniden yazmaya başladı. Bir kitabında uyanıp yeniden yazmaya başladığına vurguda bulundu.