Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Parçala ve soy

Parçala ve soy

Perşembe, 6 Ekim, 2022 - 11:15
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Putin’in bugüne kadar Rusya'ya ilhak ettiği topraklar 100 bin kilometrekareye, yani Lübnan'ın on katına tekabül ediyor. Bunu ne çarlara ne de komünist liderlere nasip olan şatafatlı bir ortamda yaptığı konuşmada ilan etti. Mareşaller, yargıçlar ve rahipler ‘zaferin babasını’ karşılamak için Kremlin'de sıraya girerken Rus kuvvetleri de askeri açıdan Ukrayna'da daha fazla geri çekilme kaydediyordu.

Zorunlu askerlikten kaçan genç erkekler, eski Sovyet cumhuriyetlerinin sınırlarına akın etti. Gürcistan Cumhuriyeti'ndeki Rus mülteciler, kötü muameleye ve baskıya maruz kaldıklarından yakındılar. Diğer yandan alışılmadık bir olay yaşandı: Çin Suriye savaşının patlak vermesinden bu yana sürekli Rusya ile birlikte oy kullanmasına rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Rus vetosunun yanında çekimser oy kullandı.

Putin, Kremlin’de yaptığı ve 40 dakika süren konuşmasında Batı'yı ‘düşman’ olarak tanımlamaktan çekinmedi. Vatikan Papası, sözde tarafsızlıktan uzaklaşıp alışılmadık biçimde doğrudan bir tutum sergiledi, ikinci kez Putin’i savaştan sorumlu tutarak kendisine ‘kan ve ölüm nehrini durdurması’ için yalvardığında başka bir siyasi emsale imza atmış oldu.

Yüzyıllardır ilk kez Ortodoks Kilisesi'nin Katolik Kilisesi ile karşı karşıya geldiğini görüyoruz. Bu, şiddetli bir çatışmaya dönüşebilir. Rus Patriği Kirill, Putin'in savaşını büyük bir coşkuyla desteklerken, Vatikan buna karşı olduğunu her geçen gün daha şiddetli vurguluyor.

Bu savaşta kiliselerin konumuna ek olarak bir başka olgu da Fransız Le Monde ve Londra Times gibi tarih boyunca bağımsız olan gazetelerin konumuydu. Zira Le Monde, Rusya Devlet Başkanı’nın savaşına şiddetle ve sert sözlerle karşı çıkmak için ilk kez o bildiğim sakin ve ölçülü üslubundan dışarı çıktı. Times da aynı şeyi yaptı. Böylece birçok kişinin beklediği şey oldu: Ukrayna savaşı karada ve denizde bir dizi savaşa dönüşmeye başladı. Daha fazlası da yolda...

Putin bir mevzi veya çatışmayı ne kadar çok kaybederse, savaş o kadar kızışıyor. Putin’e karşı olan The Moscow Times gazetesine göre Putin’in tek politikası gerilimi artırmak. Putin’in halen bu gazetenin yayınlanmasına nasıl izin verdiğini veya sahiplerini neden cezaevine veya başka bir yere göndermediğini bilmiyorum.

Bütün bunlar arasında en tuhaf olan şey, Ukrayna karşısında Putin’in durmadan sınandığı Rus askeri hezimetleridir. Putin eşi görülmemiş bir kutlama töreni düzenlerken ordusu ilhak ettiği iki cumhuriyetten çekildi. Peki, Rus ordusu, müessesesi hatta genel olarak Rus kamuoyu bu sahneleri daha ne kadar kabul edecek?

Kriz şu an en kötü aşamasına ulaştı. İki taraf için -Batı ile Ukrayna ve imajı zedelenen Rusya- uygun olan bütün çıkışlar tıkandı. En kötü ve tehlikeli olan şey ise Ukraynalıların savaşta kullandığı ABD silahlarının karşısında Rus silahlarının durumudur. Moskova'nın gururu bütün bu başarısızlıklara dayanamaz. Diğer yandan dünya ise tüm bu yansımaları kaldıramaz.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya