Hamad Macid
TT

Sunak, İngiliz Obama!

Hindistan asıllı Rishi Sunak, İngiltere'de Başbakanlık görevini üstlenerek antik Anglo-Sakson krallığında çelikten etnik bariyeri aştı.
Haberin parıltısı, insanlara geçici de olsa İngiliz siyasi tarihinin en genç başbakanının (42 yaşında) ve başbakanlar tarihinin en zengin başkanının, Kovid-19 salgını ve Ukrayna depremleri olmak üzere iki büyük depremin karmaşıklaştırdığı ekonomik krizin çözümüne katkısını tartışmayı unutturdu.
“Beyaz olmayan” bir Hindu’nun Başbakan olması da siyahi Obama'nın süper güç ABD Başkanı olarak atanmasından daha az sarsıcı olmayan bir etnik deprem. Hatta bazıları Sunak'ı ‘ikinci Obama’ olarak nitelendirdi.
I. Obama ve II. Obama (Sunak) arasında birçok ortak noktası bulunuyor; her ikisi de Beyaz değil, ikisi de göçmen bir babaya sahip, Obama'nın babası Kenyalı bir göçmen ve Sunak'ın babası bir Hint göçmeni. Her ikisi de ilk kez büyük bir Batı nükleer devletinin başkanlığını üstlendi. Her ikisi de bu yüksek mevkiye genç yaşta geldi. İkisi de prestijli bir üniversiteden; Obama, Harvard Üniversitesi'nden, Sunak ise Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu. İkisi de aynı ırktan evli; Obama'nın eşi Afrika kökenli ve siyahi. Sunak'ın eşi ise bir Hint.
ABD Obama'sının ve İngiliz Obama'nın ait oldukları azınlığa ve diğer azınlıklara ilişkin tutumu nedir? Obama adına cevap vermek kolayken, Sunak adına değil. Sunak’ı lehinde ya da aleyhinde yargılamak için çok erken. Çünkü İngiltere Başbakanı olarak atanmasından bu yana sadece birkaç gün geçti. Ebeveynleri aslen göçmen olmasına rağmen İngiltere'deki göçmenlik sistemine karşı ‘oldukça sert’ bir tavra sahip!!! Birçok medya kuruluşu Sunak'ı göçmenlere karşı sert biri olarak nitelendirdi. Ülkedeki göçmen sayısını azaltacak veya mültecilerin kabulünü durduracak herhangi bir yasayı her zaman desteklediği biliniyor. Bu, dikkate değer bir paradokstur. Göçmen bir anne babanın oğlu olan Sunak, birçok ‘yerli’ İngiliz politikacının göçmen azınlıkları desteklediği ve onlara karşı yeni yasaların dayatılmasına karşı çıktığı bir zamanda, bu pozisyonu nasıl alıyor?! ‘Orijinal’ Obama'ya gelince, genellikle azınlıklara karşı dengeli bir duruşa sahip. Batılı kaynaklara göre birçok azınlığın özellikle de yüz binlerce Hispanik ve Latin kökenli vatandaşın statüsünde ilerleme kaydedildi. Çoğu, elbette ki, genellikle özellikle Arapların çıkarına olmayan dış politikası hakkında, güçlü çekincelerle ABD vatandaşlığı veya daimi ikamet hakkı elde etti.
Siyahi iki lideri karşılaştırmak bir kenara; Muhafazakar Parti, tökezleyen İngiliz ekonomisini ayağa kaldırma konusunda başarılı ekonomist Sunak'a güveniyor. İngilizler, istifa eden Başbakan Liz Truss'a ve ekonomik planına yönelik eleştirilerini ve bunun büyük kayıplara yol açacağını söylediğini hala hatırlıyorlar. Gerçekte olan da bu oldu. Kendi ekonomik işinde başarılı olan kişinin kamu ekonomisini canlandırma konusunda başarılı olmasını umuyorlar. Bu, garanti değil. Kesin olan ise Sunak'ın sorunlu bir ekonomi, bölünmüş partisi ve açık aramak için ellerini ovuşturan aşırılık yanlıları arasında zor dosyaları miras aldığıdır.