Hüseyin Şubukşi
TT

Dünya Kupası hakkında söylenenlerin özü!

Katar'da düzenlenen FIFA Dünya Kupası, dünya genelinde manşetleri meşgul etmeye devam ediyor. Dünya Kupası, halk için hâlâ en önemli hikâye ve haber. İnsanlar daha önceki benzer turnuvaları aşan rekor bir seyirci kitlesine sahne olan coşku, heyecan, neşe ve dram dolu maçları izliyorlar.
Bu turnuva, modern teknolojinin oyunun merkezinde daha derin ve önemli bir şekilde kullanımına da tanık oldu. Daha önce bilindiği gibi, topun kale çizgisini geçip geçmediğini bilmek için akıllı gol çizgisi teknolojisi tanıtılmıştı. Bundan sonra, tartışmalı pozisyonlarda başvurulmak üzere "fare" olarak bilinen video yardımcı hakem tekniği tanıtıldı. Bu turnuvada ise her zaman tartışmalara yol açan ofsayt pozisyonlarını belirlemek için 16 özel kamera, ultra ince ve hassas sensörlerle donatılmış bir futbol topunun kullanıldığı bir teknoloji geliştirildi.
“FIFA” olarak bilinen uluslararası federasyonda bu modern teknolojilerin futbola kazandırılmasından sorumlu yetkililerin belirttiği gibi, tüm bunların amacı, katılan takımlar arasında maksimum düzeyde adaleti sağlamak ve yanlış karardan kaynaklanan haksızlıklar olasılığını azaltmak.
Ancak maçların seyri, seyircilerin heyecanı, gezegenin nüfusunun yarısından fazlasının izlediği bu turnuvanın dünya çapında uyandırdığı coşkudan uzakta, bu turnuvanın olaylarının benzeri görülmemiş boyutta ve abartılı bir şekilde siyasallaştırılması dikkatleri çekiyor.
Batı medyası, turnuvaya katılan bazı takımlar ve oyuncular eşcinsel hakları açıkça öne çıkarıyorlar. Hem de "FIFA"nın herhangi bir tartışmalı veya siyasi sloganları yükseltmekten kaçınma, spor, fair play, dünyanın en güzel eğlence biçimlerinden biri olarak futbolun tadını çıkarmaya odaklanma konusundaki eski ve tekrarlanan uyarılarına rağmen.
Ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra bu yasak tamamen kırıldı ve FIFA'nın herhangi bir itirazı veya engellemesi olmaksızın futbol stadyumlarında Ukrayna'yı destekleyen ve sempati duyan sloganların atılmasına, bayrakların açılmasına izin verilmeye başlandı.
Eşcinsel haklarının savunucularını aynı şeyi yapmaya ve bu küresel olaydan en iyi şekilde siyasi olarak yararlanmaya teşvik eden şey de bu.
Dinler kendilerini insanlara zorla dayatmazlar, ama tartışılan değerlerin yasaların ve medyanın gücüyle dayatıldıkları ve kabule zorlandıkları takdirde kabul görmeyecekleri de kesindir.
Geçmişte yapılan uyarılar, kaçınılmaz olan medeniyetler çatışmasının habercisiyse, bugün yaşananlar, farklı değerlere yönelik kaba ve iğrenç bir küçümsemedir.
Ev sahibi ülkeye ve kültürüne karşı mantıksız ve doğal olmayan boyutta bir zorbalık, ırkçılık ve üstten bakış var ve bu elbette genel olarak Arap çevresini de kapsıyor. Dolayısıyla bu da, aslında son derece tartışmalı olan belirli konuların siyasallaştırılması yoluyla bu en önemli küresel spor ortamını bozmanın ardındaki amaçla ilgili pek çok şaşkın soruyu gündeme getiriyor.
Büyük spor organizasyonlarında bazı konuların dile getirilmesine izin verirken bazılarının dillendirilmesine izin vermeyerek yapılan seçicilik pek çok şüpheye yol açacak, komplo tartışmalarına ve bunun arkasında kimin olduğu gibi bariz bir soruya yanıt bulma çabalarına kapıyı aralayacaktır.
Bugünlerde bazı Batılı medya kuruluşlarının Arap dünyası ve Katar'a yönelik küçümseyici üslubu, Batı'nın cahil ve geri kalmış halklar imajını pekiştirerek dünyanın bu bölümünü alaycı ve küçümseyen bir şekilde tasvir etmeyi sürdürdüğü Oryantalizm dönemini hatırlatıyor. Gelgelelim, halklar ve milletler arasındaki mesafelerin kaybolması, bilim ve bilginin elektronik alan aracılığıyla kitlesel olarak yayılması, seyahatin herkes için mümkün hale gelmesi ile birlikte farklı olanı bu şekilde küçümseyen davranışlar kınanan bir mesele haline geldi.
Batılı seçkinler o kadar radikalleştiler ki, kabul edilebilir bağlamın dışında kaldılar ve geçmişte olduğu gibi ılımlı bir alanda halkı kendilerine çekme yeteneklerini kaybettiler.
Geçmişte söylendiği gibi Doğu Doğu olarak ve Batı da Batı olarak kalacak. Fakat üzerinde hemfikir olunabilecek, kendisinden güzel ve olumlu bir şekilde yararlanılabilecek birçok nokta var ve en güzellerinden biri de FIFA Dünya Kupası.