Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Belgeler ve çifte standart ile ilgili bir konuşma

ABD: Belgeler ve çifte standart ile ilgili bir konuşma

Cumartesi, 14 Ocak, 2023 - 10:15
İmil Emin
Mısırlı yazar

ABD'nin sanki daha bölücü sorunlara ihtiyacı varmış gibi (!), Trump’ın belgelerini akıllara getiren Biden’ın gizli belgeler meselesi ortaya çıktı.

Aniden ve herhangi bir girizgâh yapmadan Başkan Biden'ın ekibi Pensilvanya Üniversitesi'ne bağlı Washington'daki bir araştırma merkezinde gizli belgelerin bulunduğunu duyurdu. Merkez, Biden tarafından Obama'nın başkan yardımcılığını yaptığı dönemde ve ardından 2017 ortası ile 2020 başkanlık kampanyasının başlangıcı arasında kullanılmıştı.

Söz konusu belgeler ile ilgili ilginç olan şey, bunların 2 Kasım’da tespit edilmesi ancak o tarihte açıklanmamasıdır. Zira bu, Demokrat Parti'nin olumsuz bir şekilde etkilenmemesini sağlamak için Kongre ara seçimlerinin sonuna kadar birisinin bu meseleyi gizli tuttuğunu gösteriyor.

Ufukta sorular yükselmeye başlar başlamaz, ABD’liler geçtiğimiz Çarşamba akşamı ABD merkezli haber ağı CNN’den gelen yeni bir haberle şaşkına döndüler. İsmini vermek istemeyen bir kaynağa dayandırılan haberde, Biden’ın yardımcılarının Washington’daki araştırma merkezinden başka bir yerde daha bir grup gizli belge bulduğu ifade edildi.

Mevzu yeni bir yerin tespit edilmesiyle sınırlı kalmayarak, başkanın yardımcılarının başka yerlerde de belgeler olabileceğine dair açıklamalar yapmasına kadar uzandı. Bu da olayın daha fazla tartışmalı ve endişe verici bir hal almasına kapı araladı.

ABD içinde neler oluyor? Neden Başkan Biden’ın ikinci bir dönem için adaylığını açıklama olasılığına neredeyse iki hafta kalmışken ve yakın bir zamanda ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını yapacakken tam da böyle bir şey oluyor?

Bu belgelerin sayısı ve içeriği hakkında net bir bilgi yok gibi görünüyor. Zira bazıları bu belgelerin çok önemli veya hassas sırlar içermediğini söylerken, ABD’deki bazı iç kaynaklar bunların Ukrayna ve İngiltere'ye ek olarak özellikle Çin ve İran hakkında hassas bilgiler içerdiğini öne sürüyor.

Benzer şekilde Trump'ın bir malikanesinde gizli belgeler ortaya çıkınca Biden, kınayıcı ve suçlayıcı bir tavırla “Bu nasıl olabilir? Bir insan nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” demişti.

Bu açıklama, iki adam arasındaki çekişme göz önüne alındığında normal ve mantıklı görünüyor. Ayrıca Washington’daki araştırma merkezindeki belgelerin özellikle Biden ailesine ait belgeler arasında bulunduğu dikkate alınırsa, Biden meselesinde bir dalgınlık veya kasıtsız bir hata olduğu söylenebilir.

Bununla birlikte, ABD kamuoyunun ve özellikle Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Parti üyelerinin anlayamayacağı ve üzerinde duracağı nokta, Biden’ın yardımcılarına göre henüz ortaya çıkmamış yerlerde daha fazla belge olma ihtimaline karşı bu belgelerin nasıl ortaya çıkarılabileceği olacaktır. Dolayısıyla bu, olayı insanlık hali olarak gerekçeli bir dalgınlık ve unutkanlık durumundan çıkarıp suç açısından bakıp üzerinde düşünülmesini gerektirebilecek müteakip bir daire bağlamına sokacaktır.

Başkan gerçekten usulsüz bir iş mi yaptı?

Sözde ve özde bakıldığında evet. Nitekim Başkanlık Kayıtları Yasası (PRA), federal mevki sahiplerinin resmi hizmetlerinin sona ermesi üzerine tüm resmi belgeleri ve gizli kayıtları, Başkan veya Başkan Yardımcısı’na ait olmayıp ABD’nin mülkü olduğu için ilgili mercilere teslim etmesini şart koşar.

Şu kesin ki, Biden bu belgelerin muhtevası konusunda bilgisi olmadığını söylese de, mesele ABD yasalarınca kabul edilen suç bağlamlarında soruşturmaya girerse, başta ABD halkı olmak üzere ilgili kurumların karşısında yanıtlaması gereken temel sorularla muhatap olmak zorunda kalacak.

ABD medyası ve arkasından halk şunu merak ediyor:

Başkanın bu belgelere ulaşmaya yetkisi var mıydı, yoksa bu belgeleri yasadışı bir şekilde mi elde etti? Bu belgeler neden daha önce teslim edilmedi? Teslim süreci hangi çerçevede gerçekleşti?

Bu belgelerin yıllarca nasıl muhafaza edildiği, güvenli bir şekilde korunup korunmadığı ve bunlara ulaşan eller, satırlarını okuyan gözler, ayrıntılarını keşfeden insanlar olup olmadığı konusunda soru işaretleri oluşacaktır.

Biden'a doğru şiddetli fırtınaların kapılarını aralayacak olan büyük felaket ise, duyurunun zamanlaması ve eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında benzer bir soruşturma varken bu olayın ne kadar hassas bir mesele olduğu bilinmesine rağmen bulunur bulunmaz açıklama yapılmaması olacaktır.

Bu satırları yazdıktan sonra ortaya çıkabilecek yeni gelişmelerle birlikte şu anda Biden meselesinin, 2024 başkanlık yarışına aday olmaya hazırlanan Trump'a pozisyonunu savunması için iyi bir malzeme vermesi olağan görünüyor.

Nitekim ayağına gelen fırsatı geri tepmeyen Trump, kendi sosyal ağı Truth Social üzerinden “Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Joe Biden'ın evlerine ve hatta belki de Beyaz Saray'a ne zaman baskın yapacak?” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Biden’ın gizli belge olayının Trump’ın gizli belge olayının nesnel bir muadili olup olmadığı tartışması yükselecek ve tartışma çok hararetli geçecek.

Biden’ın destekçileri, iki meselenin kıyaslanamaz olduğunu çünkü bu belgeler başkanın ekibi tarafından fark edilip resmen teslim edilirken, Trump meselesinde sadece belgelerin uygunsuz şekilde saklanması değil, aynı zamanda adaletin engellenmesine ilişkin birçok şüphenin de olduğunu söyleyeceklerdir.

Gelgelelim her iki şekilde de, gizli belgeler gitmemesi gereken bir yere gitti. İki adam da net bir şekilde ve doğrudan yasayı çiğnedi. Biden'ın başkan yardımcısı olarak görev yaptığı dönemle ilgili daha fazla belgenin keşfedilmesiyle birlikte, temel ve önemli bir soru öne çıkıyor:

"ABD Adalet Bakanlığı başkana karşı gereğini yapacak mı yoksa çifte standart mı uygulayacak?"

Biden’ın itibarının, hele hele Elon Musk'tan aldığı bir darbe varken çok da iyi durumda olduğu söylenemez. Musk, Hunter Biden'ın bilgisayarında bulunanlarla ve özellikle de Biden ailesinin Ukrayna ile ilişkileri ve mevcut başkanın şeffaflığıyla ilgili skandalların yayılmasını engellemek için Twitter şirketinin içişlerine FBI ajanlarının yaptığı müdahaleyi deşifre etmişti.

Cumhuriyetçiler, hiç şüphesiz belgelerden bahsetmekten vazgeçmeyecek ve Biden ile mücadelelerinde korkunç bir şekilde bunu alay konusu edeceklerdir. Bununla birlikte ABD içinde komplo geçmişi olanların bir kısmı, Demokrat Parti için artık ağır bir yük haline gelen Biden'dan kurtulmak amacıyla belgelerin ifşa edilmesinde Demokratların parmağı olabileceğini de söylüyor.

Sıradaki ne?

ABD, her iki adamdan da kurtulmanın gerekli olabileceği bir dönemin sonu ve iç çalkantı dönemini sona erdirecek yeni bir siyasi uyanışın başlangıcı ile karşı karşıya görünüyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya