Meşal Sudeyri
TT

Cumartesi notları

Kurda sormuşlar: “Neden köpekten daha hızlı koşuyorsun?!” Cevap vermiş: “Çünkü ben kendim için koşuyorum, köpek ise sahibi için koşuyor.”

Ben kurt olsam da kurtlar az. Asıl problem, -ah salak kafam- köpeklerin çoğu koşma konusunda beni geçti. Şu ana kadar öğrenemedim. Ben vahşi bir kurt muyum, korkak mıyım, ahlaksız bir kurt muyum, yoksa aşırı kararlı bir insan hakları savunucusu muyum?

Bu canlı münasebetle, tüm şeffaflık ve sportif ruhla havlamakta altın madalya almış tüm köpeklerin kuyruğundan tutup sallayayım. Onu, efendisinin şerrinden kurtarayım. O aç kimselerin ağzından yaş kuru lokmaları alan efendisinin şerrinden…

Ancak şu an sadece ‘Auuuuuvvv’ diyebiliyorum. Fakat seslendiğim yerlerde hayat belirtisi yok.

**

15 milyon insanı öldürenin ‘serçeler’ olduğuna inanabiliyor musunuz?!

1958'de Çin lideri, halkına her türden serçeyi öldürmelerini emretti. Çünkü serçeler mahsulleri yiyor ve tarımsal üretimi azaltıyordu. Köylüler on binlerce serçeyi öldürdü. En çok sayıda serçeyi öldüren ödül ve mükafat alıyor, ayrıca ulusal kahraman muamelesi görüyordu.

Sonrasında, serçeler tarafından yenen çekirgeler trajik bir şekilde tüm ülkeye yayıldı, ekinleri yok etti ve 15 milyon insanın açlıktan ölmesine neden oldu. Sonuç: Belki de o serçeler, siz bilmezken sizi nice büyük şerlerden koruyordu.

**

Bilindiği üzere nikah akdi, şer’i sınırlar çerçevesinde gerçekleşir. İster mahkemelerde ister yetkili birinin eve gelmesiyle bu akit gerçekleştirilebilir. Bu yetkili, nikah akdinin yazılacağı ve şahitlerin doğrulanacağı dosyayı koltuğunun altına alır ve işini yapar. Bu meslek, erkeklere münhasır bilindik bir iş koludur.

Ancak kadınlar içinde bulunduğumuz son dönemlerde, güç kuvvetle bu mesleği ele aldılar. İşte Filistin’in Ramallah Şer’i mahkemesinde aynen böyle oldu. Kadının biri şer’i izinle bu göreve tayin edildi. Kadına bakıyorsun dosyaları inceliyor, kimlikleri sorguluyor, dinliyor, kulak veriyor ve nikah veya boşamaya karar vermeden önce istişare ediyor. Bu kadın böylece kadınlar nezdinde iyi bir şöhret kazandı. Fakat benim tahmin etmediğim problem birisi bana söylediğinde durumu teyit etmiş oldu: “Bu kadın boşanmış, evet boşanma yoluyla kocasından ayrılmış. Bunun manası “Terzi, kendi söküğünü dikemez” sözündeki gibi olabilir mi?

Ramallah ismini duyunca aklıma şu şarkı sözleri geliyor: “Ramallah nerde? / Ey yolcu, Ramallah nerde? Sen Allah’tan korkmaz mısın? / Benim kalbimi aldın, Allahtan korkmaz mısın?”