Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Siyonist kasırga

Analistlerin önceden hazırlanabildikleri siyasi afetlerin aksine doğal afetlerin sebeplerini analiz etmek zordur. Bu kadar çok teoriyi ve özellikle de insanlar arasında sorumlulukları olan itibarlı kişilerin teorilerini okuduğunuzda, kafanız karışıyor.

Libya'nın doğusunda korkunç sel felaketi meydana geldiğinden beri, bunun nedeninin yerel yetkililer tarafından ihmal edilen barajların patlaması ve Libya ve diğer yerlerdeki yaygın yolsuzluk mu olduğunu yoksa doğa, hükümetlerinin davranışları ve önceki rejimin eylemleriyle ilgili nedenlerden dolayı mı bu kadar öfkelendi bilmiyoruz.

Tunus Devlet Başkanı Kays Said'in bu konudaki açıklaması gerçekten şaşırtıcıydı. Kays Said trajedinin başka hiç kimsenin dile getirmediği Siyonist boyutunu keşfetti(!) Bu boyutu da kasırgaya adını veren “Daniel”in Yahudilerin peygamberlerinden biri olduğu şeklinde açıkladı. Dolayısıyla Kays Said’e göre bu adlandırmanın arkasında küresel Siyonizm’in yürüttüğü başka planlar var. Ne var ki Cumhurbaşkanı Said, soyut bilimsel(!) açıklamasında kesin değildi; sorun ismin kendisinde mi yoksa bir günde yağan 400 mm'lik acımasız yağmurda mıydı?

Cemaatler genellikle insanların başına gelen korkunç olayları açıklamak için mitlere, zaman içinde aktarılan hikayelere dönme eğilimindedirler. Hem de bilimin, sellerin nedenlerini tespit etme, yaşanmadan önce tahmin etme, insanları yaşanacağı konusunda uyarma ve onlara bunlardan kaçınmaları için yeterli zaman tanıma yeteneğine sahip olmasına rağmen. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da böyle oluyor ve böylece kurbanların sayısı azalıyor ve bazen hiç olmuyor.

Siyonist kasırga(!) Daniel, Akdeniz Havzası'nı her devletinden geçerek dolaştı. Her ne hikmetse eskimiş barajlara yalnızca Libya'da rastladı. Orada aynı zamanda savaşan hükümetler, felç olmuş bir devlet ve yarım yüzyıldır kötü yönetimden mustarip bir halk da buldu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın kasırganın adını seçen hava bilimcilere Siyonizm suçlamasında bulunması talihsiz bir durum. Zira bu insanların başka hesapları var; yoksa bu seneki kasırgalardan birine “Ian” yerine “İdris” adını vermezlerdi. 1953'ten beri Dünya Meteoroloji Örgütü, Emily, Katia, Lena, Margot ve Arlene gibi çoğu kadın olan 94 kasırganın ismini değiştirdi.

Bilim ile sorunumuz kronik ve bugün felaketin boyutlarını artıran nedenler arasında Derne sakinlerinin birçoğunun uyarıları ciddiye almayarak vadi bölgesinde bulunan evlerinde kalmaları, hayatta kalmalarına yardımcı olması için bilimi değil, şansı seçmeleri olduğunu bilmek ne kadar üzücü…

Allah ruhlarına rahmet, yaşayanlara da yardım etsin.