​Cidde vaizi ve Suudi öfkesi

​Cidde vaizi ve Suudi öfkesi

Çarşamba, 14 Ağustos, 2019 - 09:15
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Çok değil birkaç yıl önce Cidde’deki mahallelerden birinde bir vaizin bayram vaazının gürültüsüz geçmesi mümkün ya da daha muhtemeldi. Ne var ki Suudi eylemcilerin mutfaklarında Müslüman Kardeşler (İhvan) edebiyatı ve onların deforme olmuş ‘Sururi’ ekolüyle yoğrulan hamurla bir halk destek kampanyası başlatıldı.

Açıkçası bir takım konuşmalarda, konferanslarda, basılı yayınlar ve hatta televizyon programlarında, Cidde vaizinin çalışan Suudi kadınlara yönelik söylemlerinden daha çirkinlerine yer verildi. Bunun için sadece bu yakın döneme ait kayıtlara bir göz atmamız yeterli olacaktır. Bu, ister Sünni ister Şii olsun Suudi Arabistan’daki tüm siyasal İslam literatürünü oluşturan kitapları, konferansları, kayıtları, bültenleri, dergileri ve tartışmaların araştırmacılar tarafından taranması ve bir arşiv haline getirilmesini talep etmek için bir fırsat. Çünkü bilinçli bir hafıza, yılanın aynı yerden ikinci kez sokamayacağının garantisidir.

Güzel olan ise savcılığın, çalışan Suudi kadınlara yönelik çirkin söylemlerde bulunan vaiz hakkında soruşturma başlatmasıydı.

Cumhuriyet savcılığındaki bir kaynağın aktardığı bilgilere göre savcılıktaki Kamu Düzenini Bozma Birimi, Suudi sosyal medyasında çok fazla tepki çeken bayram vaazı olayıyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Öte yandan Suudi Arabistan İslam, Davet ve İrşad İşleri Bakanlığı, çalışan Suudi kadınları kötü sıfatlarla niteleyen vaizin, bayram vaazı verme yetkisinin olmadığını açıkladı.

Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor?

Bu durum, Suudilerin büyük bir kısmının kalpleri ve akıllarıyla korudukları yeni Suudi ruhu ve imajının hedef alındığı anlamına geliyor. Bu, resmi kararlardan daha önemlidir. Bu durum aynı zamanda Kral Selman bin Abdulaziz desteğiyle Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından yönetilen reform ve dönüşüm politikalarının Suudilerin çoğunluğunun politikası haline geldiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte dikkatli ve uyanık olunması gerekiyor. Çünkü gece bekçileri uyumazlar!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya