Doktor hataları ve sonuçları

Doktor hataları ve sonuçları

Pazar, 8 Eylül, 2019 - 11:45

Yüce yaratıcı dışında herkes hata yapar -bu doğru- ama hataların küçüğü ve büyüğü vardır. En ciddi hatalar doktorların hataları, en önemsiz hatalar ise aşıkların birbirlerine verdikleri randevuda geç kalmalarıdır. Aşıkların hataları beni ne yakından ne uzaktan ilgilendirmediği için sözümü kısa kesip dünyanın en iyi hastanelerinde ve en mahir doktorları tarafından yapılan hatalara odaklanacağım.

Florida’da bir cerrah, ameliyat sırasında Willie King adında bir hastanın sağlam bacağını kesmiş. Hastaneye ayakları üstünde giren Willie, tekerlekli sandalye ile ayrılmış.

Suudi Arabistan’ın güneyindeki Cizan bölgesinde hastanede yaşanan bir hata ise 20’liyaşlarının ortasında bir genç kızın AIDS hastalığına yakalanmasına neden olmuş. Orak hücre anemisi şikayeti ile hastaneye başvuran zavallı genç kız, kendisine yanlışlıkla kirli kan nakledilmesi nedeniyle bu hastalığa yakalanmış ve hala tedavi görüyor.

New York’ta Nancy Andrews adında bir kadın, tüp bebek tedavisi yoluyla hamile kalmış. Birkaç ay sonra kadın, siyahi bir bebek doğurmuş. Bunun üzerine doktor, özür dileyerek döllenmenin eşinin spermi yerine yanlışlıkla bir başka adamın spermi ile gerçekleştiğini itiraf etmiş. Ancak sarışın anne ile sarışın eşi arasında ciddi bir sorun baş göstermiş. Çünkü eşi bebeği istemezken, anne buna karşı çıkıyormuş.

Amerikalı Niamin Feton, sol testisinde bir ağrı hissetmiş. Hastaneye gidip kendisini muayene ettiklerinde, hayati tehlike oluşturduğundan doktorlar alınmasına karar vermişler. Ancak operasyon sırasında yanlışlıkla sağlam olan sağ testisini almışlar. Bunu anladıklarında hatalarını telafi etmek ve hastanın hayatını korumak için bir kez daha ameliyat yapıp, sol testisini de almışlar. Niamin sağlık merkezine karşı tazminat davası açmış. Mahkeme kendisine 200 bin dolar tazminat ödenmesine karar vermiş. Bu hatadan sonra yüzbinlerce dolar Niamin’in  ne işine yarayabilir.

Doktor hataları arasında tansiyonumun en çok yükselmesine neden olan Wendell Bot adındaki kadın bir cerrahın yaptığı hata oldu. Bu doktorun hobisi, müzik, şarkılar ve dansmış. Operasyonlarını sadece melodik ortamda dans ederek yaparmış. İhtisas alanı da estetik ameliyatlarmış. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Wendell’in hastalarına yaptığı ameliyatlar sırasında şen şakrak bir şekilde dans ederken gösteren onlarca video varmış. Gazete, ayrıca bu videoardan birinde Wendell’in hastanın karnını açmadan önce ünlü rap şarkısı ‘Onu kesmek üzereyim’ şarkısını dinlediğine de işaret etti.

Gazete, haberinde ayrıca 26 yaşındaki Libord’un cerrah Bot’u düğününden birkaç hafta önce annesine yaptığı karın germe ve yağ aldırma operasyonu sırasında kalıcı beyin hasarına neden olmakla suçladığı ve annenin bu yüzden kızının düğününe katılamadığı bilgisine yer verdi.

Bütün bunların nedeni ise müzik ve dans.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya