Ekim Savaşı

Ekim Savaşı

Salı, 8 Ekim, 2019 - 14:00
Cibril Ubeydi
Libyalı araştırmacı yazar

İsraillilerin Yom Kippur olarak adlandırdığı Ekim Savaşı veya Ramazan Savaşı, Araplar için büyük bir onurdu. Zira savaşın ardından İsrail ordusunun yenilmez olduğuna dair efsane çürütüldü ve Arap Birliği, yenilmez olduğunu düşünen ordu karşısında zafer kazandı. 1973 Arap-İsrail Savaşı, en önemli çağdaş askeri başarılardan biri olarak değerlendirilen görkemli bir zafer ile neticelendi. Bu zafer, büyük Mısır ordusunun çocukları olan el-Kenane askerlerinin Arap kardeşleriyle birlikte savaşa girmesiyle kazanıldı.

Arap katılımı, askeri güç, ekipman, siyaset ve lojistik gibi çeşitli alanlarda kendini gösterdi. Cezayir, Suudi Arabistan, Libya, Irak, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen, Umman ve Kuveyt’in Ekim savaşında Mısır ve Suriye cephesine katılımı etkileyiciydi.

Ekim Savaşı’nın çağdaş adil şahitliklerinden biri, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gayt’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin de katılımıyla gerçekleştirilen bir sempozyum sırasındaki konuşmasında dile getirdikleridir. Ebul Gayt, Ekim Savaşı’nda Mısır cephesine katılan 16 Irak uçağı ve Libya’ya ait 100 Mirage uçağı olduğunu açıkladı.

73 Ekim Savaşı’nda Mısır'daki Libya kara kuvvetleri, Albay Halife Hafter’in komutanlığındaydı. Sina Yıldızı Nişanı’na layık görülen Hafter, “Abirey-Halev Operasyonu’nda İsrail askerleriyle karşı karşıya gelen 309’uncu taburuna önderlik ettim” ifadesini kullandı.

Libya, iki Mirage filosu, yaklaşık 300 tank, 50'den fazla zırhlı araç, saha topçu silahları ve lastik botlarla savaşa katıldı. Bununla birlikte Kral Faysal’in Batı’ya gönderilen Arap petrolünün kesilmesi kararıyla başlayan Suudi katılımı da bir o kadar büyüktü. Öyle ki Kral Faysal, ‘Petrol Savaşı Kahramanı’ unvanını kazandı. Suudi ordusu, akın akın topçu askerleri, paraşüt ve zırhlı araç gönderdi. Suudi desteği petrolün kesilmesiyle kalmadı, bilakis maddi destekle devam etti. Ekim ayı savaş bütçesi hakkında sorulan bir soruya Kral Faysal, “Ne isterseniz alın, faturaları biz öderiz” diyerek cevap vermişti.

CIA'nın Ekonomik Araştırma Ofisi'nden sızan gizli bir belgede, Mısır ve Suriye’nin Ekim Savaşı’nda aldığı maddi desteğin yaklaşık 920 milyon dolar olduğu kaydediliyor. Belgede, Suudi Arabistan'dan 300 milyon dolar, Cezayir'den 250 milyon dolar, Libya'dan 170 milyon dolar ve BAE'den 100 milyon dolar alındığı ifade ediliyor.

Ayrıca Sudan, ilk Arap taburuyla savaşa katıldı. Mısırlı Arapların iradesi ve Müslüman Kardeşler eliyle suikasta kurban giden merhum Cumhurbaşkanı Muhammed Enver Sedat'ın bilge liderliği olmasaydı bu görkemli Ekim zaferini kazanmak mümkün olmazdı.

Ekim Savaşı, yalnızca kötü niyetli birinin inkâr edebileceği bir zaferdir.

İsrailli yazar Zvi Lanir “Ekim Savaşı ve İsrail İstihbarat Krizi” isimli kitabında, başta sürpriz olan durumlar olmak üzere İsrail ordusunun yenilgisinin nedenlerini, İsrail istihbaratının rolünün yokluğunu ve hatta başarısızlığını ayrıntılı olarak açıklıyor. Böylece kendi halkının tanıklığını yapıyor.

6 Ekim 1973 tarihinde, Ramazan ayının 10’uncu günü başlayan savaş, İsrail'in Araplar karşısında aldığı ilk askeri yenilgiydi.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya