Joker'in yüzü... Dali'nin maskesi

Joker'in yüzü... Dali'nin maskesi

Çarşamba, 9 Ekim, 2019 - 12:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Sinemalarda gösterime giren Joker adlı film tartışmalara yol açtı.

Ünlü Joker karakteri kötüyü, yarasa adam Batman karakteri ise iyiyi canlandırıyordu. Bu eskiden bu yana, çizgi roman dergilerinden süper kahraman filmlerinin en yeni serilerine kadar böyle oldu.

Avustralyalı genç oyuncu Heath Ledger'ın büyüleyici performansı kötü Joker karakterini gençler nezdinde bir fenomen haline getirdi. Heath Ledger, 2008 yılında filmin izleyici ile buluşmasından kısa bir süre sonra intihar etti. Bu da siyasi hareketler için evrensel bir sembol haline gelen Vendetta maskesi gibi bazı karakterlerin sembol haline gelmesine yol açtı. Vendetta maskesi ilk olarak 2005'te sinemaseverlerin karşına çıktı. Daha sonra Netflix platformunda yayınlanan “La casa de papel” adlı İspanyol dizisinde ise Salvador Dali maskesi küresel düzeyde bir fenomen haline geldi.

Filmde, profesör olarak adlandırılan bir suç dehası, İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için psikolojik olarak sıkıntılı halde bulunan kişilerden oluşan bir çete kuruyor. Bir gangster gizlenmek için Dali maskesini kullanıyordu. Bununla birlikte dizide kurumsallaşma ve devlet yapıları karşıtı sol, kaotik, aşırı bir yapı göze çarpıyordu.

Dizinin bir sahnesinde profesör ekibin mesajının “Mükemmel!” olduğunu söyleyerek moral veriyordu. Dali maskesi tüm dünyaya yayıldı. Protesto gösterileri sırasında hatta futbol maçlarında bile Dali maskesi takıldı.

Tartışmalı Joker filmine geri dönecek olursak… Amerikan basınında yer alan haberlerde ABD'nin askeri birimlerinin Joker’in vizyona girmesiyle birlikte silahlı saldırıların düzenlenebileceği yönünde çok sayıda istihbarat almaya başladığını yazdı. 2013 yılında "Batman: Kara Şövalye Yükseliyor" filminin gösterime girdiği gün Colorado'da düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi ölmüş, 70 kişi de yaralanmıştı. Silahlı bir kişi film beyaz perdede oynarken ayağa kalkarak ateş açmıştı.

Aurora katliamında 24 yaşındaki kızını kaybeden Sandy Phillips BBC’ye yaptığı açıklamada, Joker filminin kendisine James Holmes'u hatırlattığını söyledi. James Holmes, saldırıyı düzenleyen ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan kişiydi.

Film yapımcıları her zamanki gibi filmlerini savunuyor ve insanların sözlerinin birtakım kuruntulardan ibaret olduğunu ve filmin amacının tartışma yaratmak olduğunu söylüyorlar.

Biz burada bir fenomen ile karşı karşıyayız. Karşımızda sinema veya televizyon ekranlarına hapsolmuş bir karakter yok. Enerjisini filmden alan bir gerçeklik ile karşı karşıyayız. Colorado’da düzenlenen silahlı saldırı buna örnek olarak gösterilebilir.

 "Joker Psikolojisi - Şeytani Palyaçolar ve Onlara Aşık Olan Kadınlar" adlı kitabın yazarı psikolog Travis Langley, “Bir yanımız, eğer hiçbir sınır ve engel olmasaydı neler yapabileceğimizin fantezisini kuruyor" diyor.

Dünya’da her şey birbiri ile bağlantılı. Her dakika içerisinde iyilik ve kötülük olabiliyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya