Ey zalim senin de günün gelecek

Ey zalim senin de günün gelecek

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 11:30

Eski bir şarkı şöyle der: Ey zalim ne kadar uzun sürse de senin de günün gelecek.

Eğer hukuk okuyup avukat olsaydım şüphesiz ve tereddütsüz bütün davalarım erkeklere karşı kadınları savunduğum davalar olurdu. Burada bir durup şunu da söylemem lazım, bazen kadınlar da suçlu olabilir – yani haksız olan taraf ve zulme uğrayan erkek de olablilir- ama kadınların erkeklere zulmü toplamda % 10 oranını geçmez. Erkeklerin kadınlara zulmü ise abartısız % 90’a ulaşır

Bugün bu yazıyı okuyanların moralini bozmak için erkeklerin kadınlara zulmünden birkaç örnek vereceğim:

Bir Rus mahkemesi, karısını cezalandırmak için onu köpeğine ait küçük odada bir gece hapseden kocayı 10 ay hapis ve 10 bin Ruble (322 ABD doları) para cezasına çarptırdı.

Hâkim, kocanın karısı ile kavga etmelerinin ardından kendisini cezalandırmak istediğini ve kadının geceyi bu odada geçirdikten sonra sabah bağlarını çözüp polisten yardım istemeyi başardığını açıkladı.

Bir diğer örnek yine Rusya’dan. Aptal bir Rus genci, intihar etmesini engellediği için tartıştığı kız arkadaşını öldürdü.

Bir Rus haber ajansı olayı araştıran müffetişlerden gencin boynuna doladığı ip ile kendisini asarak intihar etmeye çalıştığını aktardı.

Müfettişler, kız arkadaşının kendisini engellemek için bir bıçak ile boynuna dolamş olduğu ipi kestiğini, bunun üzerine tartıştıklarını ve gencin aynı bıçak ile kızı sırtından bıçaklayıp öldürüdüğünü de eklediler.

Yemin ederim bu kız tam bir eşek. Onu kurtarmak yerine gencin kendini asmasına izin verip ondan daha iyi birini bulması gerekiyordu.

Tansiyonumun gerçekten fırlamasına neden olan olay ise kardeş Yemen’de yaşandı. Yemen’de bir adam, ramazanda iftardan yarım saat önce karısını, kendisine turp almaya göndermiş. Ancak zavallı kadın, eli boş dönünce öfkeden köpürmüş. Duvara asılı duran kalaşnikofu alarak çocuklarının korku dolu çığlıkları arasında baştan aşağı kadını taramış. Şarjörün tamamını üstüne boşaltmış.

Bütün bu örneklerden sonra El-Mutenebbi bu söylediğinde haklı mıydı yoksa haksız mı: İnsanlar tabiatları gereği zalimdirler. Zulmetmeyip erdemli olanları enderdir.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya