Yeni dijital medeniyet

Yeni dijital medeniyet

Perşembe, 5 Aralık, 2019 - 15:00

Yanıtı artık çok net olsa da sorulması gereken bir soru var. O da: İnsanlık, dijital teknolojilerin temel bileşeni ve omurgasını oluşturduğu tamamen farklı ve yeni bir medeniyetin yükseliş evresine mi ulaştı?

Bu teknolojiler, düşünce ve kültür düzeyinde derin değişimlerin doğrudan nedeni, dijital bilgilerin her şeyin temel bileşeni olduğu dolayısıyla yaşadığımızı her şeyi kontrol ettiği benzeri görülmemiş bir çağın tetikleyicisi midir?

Bu konu, önemli, derin ve Apple, Amazon, Google vb. bazı teknoloji şirketlerinin pazar değerinin 1 trilyon dolar gibi daha önce görülmemiş düzeylere ulaşmasını kutlamanın ötesine geçiyor.

Zira bugün, bu dijital dünya olumlu ve olumsuz yanları ile insan üzerinde en önemli ve tehlikeli etken haline geldi. Dijital teknoloji, geleneksel pazarlama dünyasını sarstı, e-ticaret yoluyla perakende sektörünün ayağının altındaki halıyı çekti. Çeşitli ve farklı platformlar ile geleneksel basın ve medyayı tahrip etti.

Şimdi de dijital para birimleriyle bankacılık sektörünü sarsıyor. Öte yandan çarpıcı sızdırmalar dizisinin sorumlusu da yine dijital teknolojidir.

Son ABD başkanlık seçimlerinde Rusya’nın oynadığı rol ve özellikle Facebook’taki elektronik müdahale artık bir sır değil.

Banka ağlarını ve müşteri hesaplarını hedef alan ve bu bilgileri sızdıran büyük miktardaki siber saldırılar ile büyük şirketlerin en önemli ticaret hesaplarının verilerine yapılan saldırılar herkes tarafından biliniyor. Bütün bunlar bir yana “mevcut” yapay zekanın yeteneklerinin sadece %10’unun kullanıldığı gerçeği var. Dolayısıyla yaşanan “geçiş”i çok iyi incelemek ve araştırmak gerekiyor. Çünkü dünya, yaşanan büyük teknolojik değişimlere tamamen uygun yeni kavramların inşa edildiği bir aşamadan geçiyor. Bu yüzden, bireysel ve toplumsal düzeyde yeni ve tamamen farklı değerler ve kurallar tesis edilmesi bekleniyor.

Bu da, Tesla şirketinin kurucusu Elon Musk’un tanımladığı gibi yaşanacaklara dair zihinsel ve yasal bir hazırlanma durumu oluşturacaktır. Herkes, vahşi bir dijitalleşme dönemi bekliyor. Dijitalleşmenin gelecekte nasıl bir şekil alacağına dair kehanet ve beklentiler bir yandan algoritma dünyası diğer yandan da fizik, elektronik gibi diğer bilimlerdeki gelişmelere bağlıdır. Bütün bunların amacı, geleneksel ulusal bağımsızlık aleyhine olacak şartlara sahip olacak “dijital vatandaş”ı teşkil etmek ve “dijital vatandaşlık” inşa etmek olacaktır.

Günümüzde internet, küreselleşme sürecinin altyapısını oluşturuyor. Bugün dünya, herhangi bir ülkede internet erişiminin kesilmesini, insanlardan oksijeni, su veya elektriği kesmeyle eşdeğer görüyor.

Bunun zor kullanarak insanlardan temel haklarından birini almak ile aynı olduğunu düşünüyor. Bu süreçte ele alınması gereken boşluklar var.

Bilim ve teknolojide doldurulması gereken bilgi boşlukları, hukuk ve altyapıda kapatılması gereken dijital boşluklar bulunuyor. Zira bu açık alan, tehlikeli bir biçimde terör örgütlerine destekçilerini artırmaları ve radikal fikirlerini yaymalarına olanak tanıyor, organize suçlara, insan ticaretine, ahlak suçlarına alan sunuyor.

Kuşkusuz bu, dijital alemi kendisini istismar edenlere açmak veya kapatmak arasındaki dengeyi koruma konusunda en önemli yasal zorluk olacaktır.

Teknolojiyi, çalıştıkları mesleğin temelini yenileyen bir unsur olarak ele alanlar ve bu esasa göre kendisinden faydalananlar başarılı olacaklardır. Yeni dijital medyanın güneşi doğdu. Bu medeniyetin dışında ikamet edenlerin ise zaman farkını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya