Sigara erken ölüme neden oluyor

Sigara erken ölüme neden oluyor

Pazar, 15 Aralık, 2019 - 10:30

Ne alay etmek ne de yermekle bir işim olmaz. Ne geçmişte ne bugün ne de Allah izin verirse gelecekte sigara içenlerden olmasam da yine de sesimi sigara içenlerin seslerine katacağım.

Buna rağmen gözlerimi kapatmak ve tekrar açtığımda dünyada tek bir sigara ve yüzyıllar boyunca bu kötü icata müptela olan tek bir tiryaki görmemeyi temenni ediyorum. Ancak işler bu şekilde yürümüyor. Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Genel Kurulu’nun, aldığı aceleci karar da çözüm değil. Bu karar yerine en başından ülkeye sigaranın girişini tamamen yasaklamış olsaydı onun için daha kolay olurdu. Kurul, sigaraya koyduğu yüksek vergi ile dünyadaki herhangi bir yerden daha pahalı olmasını sağladı. Sigara paketlerinin, içindeki nikotin oranı, kaynağı ve son kullanma tarihi gibi hiçbir bilgiye yer vermeyen, insanı ürperten aynı şekil ve renkte üretilmesi kararını aldı.

Gıda ve İlaç Genel Kurulu aldığı bu kararla, kaçakçılığın önünü açtı. Mekke gazetesinde Abdullah el-Mezher’in dediği gibi: “İnsanların hayatlarını tehlikeye sokan, tüketim ürünleri üreterek veya ithal ederek hile yapanlar ile üzerinde patlayıcı kemer taşıyan arasında fazla bir fark bulmuyorum”. El-Mezheri alaylı bir şekilde şunu da söylüyor: “Kendilerini hedef alan bu şiddetli saldırıya karşı sigara içenlerin sloganı: Bana ödediğim fiyata ve vergiye değecek bir ürün ver, bırak da keyfimce öleyim”.

Bu yaşananlardan sonra birbirlerine şunu söyleyen akılsız tiryakiler tanıyorum: Aman boşver gitsin, battı balık yan gider.

İşte size bu bela hakkındaki bazı genel tarihi bilgiler:

Tütünün ana vatanının Antiller olduğu kesin olarak biliniyor. Denizci Kolomb’un arkadaşları oradaki yerlilerin, bir tarafını burunlarına soktukları iki başlı bir tüp aracılığıyla bir duman içtiklerini fark etmişler. Bu tüpün adı “tobacco”ymuş ama İspanyollar bunun bitkinin kendi adı olduğunu zannetmişler. O günden bugüne de bu bitki (tütün) bu adla bilinir olmuş.

Bundan bahsetmişken aklıma hayali bir olay geldi: 94 yaşında sigara tiryakisi bir adam, kırmızı yandığına dikkat etmeden bir caddede karşıdan karşıya geçiyormuş. Caddenin ortasına geldiğinde aklına bir sigara yakmak gelmiş. Cebinden sigara paketini ve çakmağını çıkarmış. Daha sigarasını yakar yakmaz hızla gelen bir araba kendisine çarpmış ve yere düşmüş.

Hemen o an ölmüş. Ölmüş bedenini yerden kaldırdıklarında hemen yanında şair Nizar Kabbani’nin dediği gibi kendisinden bir duman ipliği çıkan sigarasını bulmuşlar.

Ertesi gün gazeteler haberi şu şekilde vermişler:

Dün gerçekleşen trafik kazasından sonra sigaranın sağlığa zararlı olduğu, ömrü kısalttığı ve erken ölüme neden olduğu kesin delillerle kanıtlanmıştır.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya