Zamanın yıprattığını artık aktar düzeltebilir

Zamanın yıprattığını artık aktar düzeltebilir

Perşembe, 2 Ocak, 2020 - 12:45

Biri 80 yıl önce şu soruyu sordu;

‘Bin yıl sonra insanoğlunun hayatı nasıl olacak?’

Beklentileri arasında, insanoğlunun sayıları yüzlerce olan ve yüzlerce mil hızında uçabilen uçaklar kullanacağı, her uçakta kablosuz telgrafın olacağı ve ‘kablosuz ilkesi’nin her düzlemde yaygınlık kazanacağı yer alıyordu.

İnsanoğlunun bin yıl sonrası için hayalini kurduğu hayat bilimin kısa sürede ilerleme kaydetmesiyle birlikte değil bin sene, yüz seneden önce gerçekleşti. Bugün uçakların sayısı yüzlerle değil binlerle ifade edilirken, hızları da yüzlerce mil değil binlerce mil olarak ifade ediliyor.

Bugün herhangi biri cep telefonu ile dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna istediği kişiyle ses ve video görüntülü iletişime geçebilir.

Hayal gücümüzü bin yılı aşkın bir zamana götürmeyelim, daha mütevazı ve mantıklı olalım ve bundan bir asır sonrası için tahmin yürütmekle yetinelim.

Gazeteci ve robot uzmanı olan Chris Middleton, vücudumuzun 2070 gibi erken bir zamanda tamamen robotik parçalarla değiştirilebileceğini ve buna çok uzak olmadığımızı söylüyor. O zaman herkes kendisine süper güç verebilecek parçaları satın alabilecek ve ‘yaş yetmiş iş bitmiş’ sözü geçerliliğini yitirecek.

Aslına bakılırsa birçok uzman vücutlarını geliştirmek için çaba gösterdiler. Vücutlarına çip yerleştirip ellerini hareket ettirerek kapıları açmayı denediler. Tahminler ulaşılamaz değildir.

100 yıl sonra, insan vücudunun tamamı değiştirilebilir, onarılabilir veya vücutları geliştirilebilir. Bahse girerim ki bazı teknolojilerin insanları makine gibi davranmaya teşvik ettiğini göreceğiz. Üzülerek söylüyorum ki aynı zamanda bu makineler bazı insanlardan daha insancıl olacak.

Bu günlerde insanlar yapmak zorunda oldukları şeylere daha açıklar. Ayrıca cihazların teknolojiyi içimize entegre etme yolculuğunun bir parçası olarak giyilebilir olup olmayacağı sorusuna Middleton, uzun vadede bunun olacağı cevabını verdi ve bu durumun kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Bu imkan şimdi olsa bunu ilk yapanlardan biri olurdum. Neredeyse eskiyen makinemi (bedenimi) tamamen yenilerdim. Özellikle de yaşamın enerji kaynağı olan hayati parçalarımı (organlarımı) değiştirir, yeniden doğmuş gibi olurdum.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya