​Cezaevi keyfi!

​Cezaevi keyfi!

Salı, 28 Ocak, 2020 - 14:15

Almanya’da son yıllarda geliştirilen olgular arasında, örneğin döşeli ahırlara benzeyen odalar içeren oteller, sosis temalı oteller, baştan aşağı kar temalı oteller (vs.) de dahil olmak üzere çeşitli ve garip oteller inşa etmek de yer alıyor. 

Ancak bir otel var ki, beni oldukça etkiledi. Eskiden bir cezaevi olan bu mekân, sonradan bir otele dönüştürüldü. İçeriye girmeniz için de bir suçlu olmasına gerek yok.

Ben, şahsen burada bir cezaevi deneyimi yaşadım. Kendimi, gönüllü olarak bodrum katında bir odaya hapsettim ve 5 gün sonra serbest bırakıldım ve böylece hafta sonumu, bu cezaevinden kurtuluşumu kutlamakla geçirdim. Bu durumda bana şu lakapla seslenebilirsiniz: ‘Cezaevi çıkışlı’. Bu lakap, herhangi bir gurur ifadesi taşımıyor. Daha önce de yine bir sefil tecrübem hakkında yazmıştım. Şu an ise bu oteli duydum ve rezervasyonum onaylandıktan yaklaşık 2,5 ay sonra, bu cezaevinin bir mahkumu olmaya karar verdim.

Otelde, gecelik ortalama fiyatın 50 dolar civarında olduğunu öğrendim. Küçük hücrelere dair özel broşürleri inceledim. Ancak broşürler, ziyaretçilerin katılımlarını engellemedi. Otel, Mayıs 2019’da açıldı. Ziyaretçiler arasında, dağ yürüyüşçüleri, bowling kulüpleri üyeleri, hatta evliliklerinin ilk gecelerini burada geçirmek isteyen bazı çiftler de vardı.

Otel, geçen yıl yüzlerce misafir ağırladı. Çalışma grubu başkanı Werner Brayes, otelin ağırladığı bu sayının, herhangi bir tanıtım yapılmaksızın gerçekleştiğini ve 2020 yılı boyunca ziyaretçi sayısının birkaç bine ulaşmasının beklendiğini vurguladı. Rezervasyon talebinin oldukça fazla olduğunu söyleyen Brayes, “Yaptığımız en iyi yatırım bu” dedi.

Otele girdikten sonra tüm ziyaretçiler, ünlü siyah beyaz çizgili cezaevi üniforması giyiyor.

Aynı şekilde otel, ziyaretçilerine ‘kendilerini tren istasyonundan otele taşıma ve üstü açık bir at arabasına zincirleme’ seçeneği sunuyor. Bu çerçevede otel yetkilileri tarafından, otel içerisinde suçluları bağlamak ve onları cezalandırmak için Orta Çağ’da mevcut olan bir işkence kolonu kurma olasılığı da araştırılıyor.

Bu cezaevinde odaların büyüklüğü ve fiyatları değişiyor. En pahalı oda ise, geçmiş dönemde idam cezasına çarptırılmış bir katilin zindanı. Alanı 3x3 metre civarında.

Güneş ışığının girmediği 30x50 cm’lik dikdörtgen bir üst pencereye sahip.

Gecelik fiyatı ise 150 dolar.

Zira bu fiyat 4 yıldızlı otelde suit odaya bedel!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya