Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeryüzüne barış, insanlara esenlik

Yeryüzüne barış, insanlara esenlik

Perşembe, 24 Aralık, 2020 - 11:30

Yarın Noel başlıyor ve onu kutlamak, artık Hıristiyanlarla sınırlı olmayan neredeyse evrensel bir gelenek haline geldi. Noel hayatın rutinini kıran ve yılbaşında doruk noktasına ulaşana kadar kutlamaların devam ettiği bir gelenektir.

Noel ile ilgili unutulmayan tarihlerden biri de, 25 Aralık 1914. O gün, İngiliz ve Alman kuvvetleri arasındaki savaş kısa bir süreliğine durmuş, askerler birbirlerinin bayramlarını kutlayarak bir futbol maçı yapmışlardı. Bu olay daha sonra Noel ateşkesi adıyla bilindi. Söylendiğine göre maçı 2-1 Almanlar kazanmışlardı ama o gecenin gerçek kazananı, insanlık tarihinin bu karanlık döneminde, yani Birinci Dünya Savaşı’nda ortaya çıkan yüksek insani duygulardı. Noel kutlamalarına bilhassa BAE gibi farklı topluluklardan insanların yaşadığı bazı İslam ülkeleri de katılıyor. Nitekim BAE’nin başkenti Abu Dabi’de, yaklaşık 11 milyon dolara (hem de yıllar önce) ulaşan maliyetiyle dünyanın en pahalı ağacı olabilecek 13 metre yüksekliğinde bir yılbaşı ağacı bulunuyor.

Bu istisnai ağaca 7 yıldızlı Emirates Palace Hotel ev sahipliği yapıyor.

Ağacın yüksek maliyetinin nedeni, onu süsleyen 181 zümrüt, inci ve elmas ve diğer değerli taşlardan yapılmış toplar. Ağacın bedeli ise 10 bin dolar. Yetkili kişi, değerli taşları nedeniyle ağacın sıkı bir koruma altında tutulduğunu vurguluyor. Bu ağaçtan tamamen farklı, ama kendisi kadar ilginç bir yılbaşı ağacı daha var. Bu ağaç, fast food restoranlarından toplanan 80 bin kullanılmış plastik kaşığın yanı sıra kutu, şişe, pipet ve küçük bambu çubuklardan yapılmış. Bu malzemelerin hepsi de çevre dostu.

Ağaç, Douliu’daki Transworld Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlandı ve Tayvan'ın batısındaki Taichung şehrinde bulunan bir alışveriş merkezinde sergilenerek iki hafta boyunca aydınlatılacak.

Doğrusunu isterseniz, ki kesin bunu istiyorsunuzdur, bana göre Tayvan’daki ağaç, BAE’deki ağaçtan bin kat daha iyi. Öte yandan, Noellerin tamamen mutluluk ve neşeden ibaret olmadığına da dikkat çekmeliyiz. Hırsızlıklar da olabiliyor. Hediyeler dağıtan Noel Baba, profesyonel bir hırsız da çıkabiliyor. Nitekim Avustralya’nın başkenti Sidney’deki bir alışveriş merkezinde kameralardan biri, Noel Baba kılığına girmiş bir hırsızı kasalardan birini açıp içindeki yüksek miktardaki parayı çalarken görüntüledi.

Yakalanan hırsız, Noel ve yılbaşını hapishanede geçirmişti.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya