Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan… İmkanım olsaydı

Suudi Arabistan… İmkanım olsaydı

Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 07:30
Tarık Alhomayed
Suudi yazar. Şarku'l Avsat eski genel yayın yönetmeni

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı, İran’ın vekilleri Husiler tarafından fırlatılan füzelerin sesleri Riyad semalarını doldurduktan sonra 16 yaşındaki oğlum Selman bana ne olduğunu duyup duymadığımı sordu. Evet diye cevap verince “Neden kimse bu füzelerden bahsetmiyor?” dedi.

Ona basında yer aldığını söylediğimde cep telefonunu gösterip: “Ne Amerikan ne de İngiliz basınında hiçbir şey yok” dedi. Cevap veremedim. Bilinçsizce, kendi kendime eğer elimde imkan olsaydı; yabancı gazetecilere saatler içinde Suudi Arabistan’a giriş vizesi verme kararı alacağımı söylerdim.

Vize, hangi ülkeden olursa olsun, herhangi bir gazeteciye verilmeli. Bazıları casusluk yapıyor olabilir. Ancak endişe edecek bir şeyimiz yok. Şüphe duyulmayacak güvenlik hizmetlerine sahibiz. Her kim kuralları ihlal ederse ve casusluk yaptığı tespit edilirse hemen ülkeyi terk etmesi talep edilir.

Elimden gelen bir şey olsa, yabancı gazetecilerin, Suudilerin reform, açıklık ayrıca aşırılık ve yolsuzlukla mücadele konusunda neler başardığına dair görüşlerini aktarabilmeleri için Suudi Arabistan’ı ziyaret etmelerini oldukça kolaylaştırırdım. Eşlerimiz, kızlarımız ve kız kardeşlerimizin Kralımız ve gelişim ve değişimin öncüsü 2030 Vizyonu’nun Lideri olan Veliaht Prensi’n gölgesinde neler başardıklarını görmelerini sağlardım. Gazetecilerin, Batı medyasının kötü niyetli kampanyalarla bunu çarpıtma girişimleri arasında nelerin başarıldığına dair yeni Suudi neslinin görüşlerini duymalarına izin verirdim.

Söz konusu kampanyalar, slogan tüccarları, demokrasiye, ılımlılığa, istikrara inanmayan, ülkelerimizde iktidarı ele geçirmekle ilgilenen aşırılık yanlısı İslamcılar tarafından destekleniyor. Tıpkı Humeyni rejiminin iktidarı ele geçirmek için saf solcular ve benzerlerinin örtüsüne bürünmesi gibi.

 Batılı gazeteciler ülkemizi ziyaret ederse, meydana gelen değişimin gerçek olduğunu, takdir edildiğini ve toplumun çoğu tarafından desteklendiğini anlayacaklar. Evet, ortada eleştiriler var. Ancak bunlar gizlice değil, tanıkların gözü önünde ve açık meclislerde dile getiriliyor.

Yalnızca meclislerde değil, iş atölyeleri, toplantılar ve konferanslarda işittim. Eleştiriler dile getirilip bu konular konuşuluyor ancak amaç, bölgemizde yalan, yanlış sloganlar iddia etmek için değil, değişimi ilerletip sonucu düzeltmektir.

Bugün, Washington'ın İran'da ve bölgenin geri kalanının umursamadığı insan hakları bahanesiyle Suudi Arabistan'a yönelik hain kampanyanın ardından düşmanlarımız bile sessizliğini bıraktı. Artık Suudi Arabistan’ın önemine ve ABD pervasızlığına vurgu yapıyorlar.

Ateşle oynamanın tehlikesinin farkına vardıklarında, Washington’un sarsılmasının ardından Suudi Arabistan’ın avantaj ve önemini dile getirmeye başladılar. Öyleyse, yabancı gazeteciler kendileri gelip gerçek bir değişim görse ve Suudi Arabistan halkını ve bölgenin menfaatine olan bu değişimin yakıtı olan vatandaşlardan bunları işitseler durum nasıl olurdu?

Bölgemizi tanıyoruz ve içinde yaşıyoruz, insan haklarını önemsemeyen bir bölge ve içinde güçlüler hüküm sürüyor. Öyleyse, onların gerçek değişimi görmelerine ve duymalarına izin verin ve aşırılık yanlılarıyla mücadeleden yolsuzlukla mücadeleye ve olumlu sosyal değişime kadar uzanan bu değişimi destekleyin.

Elimden bir şey gelseydi, uluslararası gazetecilere bir yıllığına dahi olsa kapıyı açardım. Saklayacak bir şeyimiz yok aksine gurur duyulacak çok şeye sahibiz. Gelecek projesi olan Suudi projesi ile geri kalmışlık ve çöküş projesi İran projesi, arasındaki farkı görmelerine izin verin.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya