Meşal Sudeyri
TT

Kasiyere veda!

Bugün büyük bir süpermarket sahibinin, yıllık bütçedeki eksik tahsisatı yaklaşık yüzde 10 olarak hesap ettiklerine dair birkaç yıl önce bana söylediklerini hatırladım. Bunun izahını istediğimde ise, yıl boyunca kameralar tarafından tespit edilemeyen bazı küçük hırsızlıklara maruz kaldıklarını, her çanta veya cebi aramanın da zor olduğunu söylemişti.
Sonra Avrupa ve ABD’deki bazı marketler aklıma geldi.
Dünyanın en yenilikçi ülkelerinden biri olan İsveç'te, Viken’de, satış elemanının bulunmadığı, müşterilerin cep telefonlarını kullanarak süt, ekmek, sebze, et ve temel malzemeler satın alabildiği bir dükkan açılmış. 24 saat açık dükkanda, özellikle de büyük dükkanların kapanması ardından insanların ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyen dükkan sahibi, bu tür mağazaların diğer ülkelerde de yayılması umudunu dile getirmişti.
Şimdi bu tür dükkanlar artmaya başladı.
Hatta bir şirket bu yönde nakit ödeme sistemini geliştirdi. Bu sistem sayesinde, şirkete ait marketlerde alışveriş yapanlar, mağaza girişinde kendi kredi kartları veya şirkete ait kartlarını kullanabiliyor. Böylece alışverişlerini satış elemanı olmadan yapabiliyor.
ABD'nin Kuzey Dakota eyaletindeki küçük bir kafe de aynı yıl ‘güven ile muamele’ fikrini geliştirdi: Kafeden içecek satın alanlar, mekandan ayrılmadan önce ücreti masaya bırakıyor ya da özel bir makine aracılığıyla ödeyebiliyor.
Bir başka dükkanda ise, dükkana giriş ve çıkışı, aynı zamanda içerideki hareketliliği izleyen altı adet güvenlik kamerası bulunuyor. Herhangi bir hırsızlık kaydedildiği taktirde hırsızlığı yapan kişilerin cep telefonuna kısa mesaj gönderiliyor. Bu yöndeki birkaç aylık deneyimin ardından hiçbir ihlal veya hırsızlık teşebbüsünün kaydedilmediği belirtiliyor.
Dükkan sahibi için işin en zor kısmı ise, hızlı teknolojik gelişmelere kolay kolay ayak uyduramayan yaşça büyük müşteriler. Ancak bu insanlar bile kredi kartlarıyla ödeme yapabiliyor.
Öyleyse kasiyerlere veda edelim mi?
Ancak öncelikle böyle bir fikir ve deneyimin Arap ve İslam ülkelerinde başarılı olacağını düşünüyor musunuz?
Neden?
Dinimiz bizi hırsızlıktan men ediyor ve bizi dürüst olmaya çağırıyor.