Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rekor sayıları nerden bileceksiniz

Rekor sayıları nerden bileceksiniz

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 09:45

Halen görevlerini yerine getiren dünya krallarının başkanı Kraliçe II. Elizabeth, 96. yaş gününü gözlerden uzak bir yerde kutladı. Öte yandan başkent Londra’da yaşı adedince topçu atışı yapıldı. Bu münasebetle bir askeri bando ‘Happy Birthday /Mutlu Yıllar’ şarkısını çaldı.

Kraliçe'nin tahtı oğlu ve varisi Prens Charles'a bırakmayı düşündüğü söylentileri yayıldı. Ancak halkın büyük çoğunluğu Kraliçe'nin ölümüne kadar tahtta oturmaya devam etmesini istiyor.

Eğer tahtı devretmesi bir gereklilik olsaydı, büyük çoğunluk eşi Kate’in büyük bir popülaritesi bulunan torunu Prens William’a devretmesini tercih ederdi.

Dış kapının dış mandalı olarak ben, bu konuda Allahu Teala’dan Kraliçe için uzun ömür diliyor ve en azından Avrupa’daki kral ve kraliçeler arasında tahtta oturma süresi rekorunu sürdürmesini istiyorum.

Fakat üçüncü dünya krallarına gelince lafı uzatmadan söyleyelim ki eski adıyla Svaziland ve yeni ismiyle Esvatini’nin eski Kralı II. Sobhuza rekor bir rakam ile Kraliçe’nin tahtta oturduğu süreyi aşmıştı. 1899 yılında henüz dört aylık olan II. Sobhuza, Svaziland'da Yüce Şef unvanı ile tahta çıkartılmış, fakat 1921'de 21 yaşına gelene kadar büyükannesi vasisi olmaya devam etmiştir. II. Sobhuza, 1982 yılında ölene kadar tahtta kalmaya devam etti. Yani saltanatı 83 yıl dokuz ay sürdü. Saltanatı, şimdiye kadar dünyanın belgelenen en uzun süreli yönetimidir. 70 kadınla evlendi, 210 çocuğu ve bin 950 torunu oldu.

Rekor sayıları takip etme (faydasız bir iş) konusunda tam bir meftun olduğum (Allah sizi bu illete düşürmesin) için kral ve kraliçeler dünyasından çıkıp sizi başka konularda da aydınlatayım: Taylandlı Ekkachai ve Laksana Tiranarat çifti, 58 saat, 35 dakika, 58 saniye öpüşerek, dünyanın en uzun öpüşme rekorunu kırdı.

Öpüşme sırasında adayların oturmasına, dinlenmesine ya da uyumasına izin verilmeyen yarışmanın kurallarına göre, çiftler biraz su içmek isterlerse 3 dakikayı geçmemeleri gerekiyor. Tuvalete gitmek isterlerse, birlikte girip çıkmaları gerekiyor ve bu süre 3 buçuk dakikayı geçmemeli. Neden 3 ya da 4 değil de 3 buçuk ben de bilmiyorum. Sanırım çiftler daha fazla rahat etsinler diye. Doğrusu gerçekten çok cömertler!!!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya