Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Başkanı yere seren kadın

Başkanı yere seren kadın

Salı, 31 Mayıs, 2022 - 12:15

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm dünyayı var gücüyle ayağa kaldırdı. İnsanlar mırıldanarak şöyle diyordu:

“Tanrı bizi korusun, iki ateş arasında -yani bir güreşçi ile bir komedyen arasında- kaldık.”

Komedyeni bir kenara bırakıyorum. Güreşçiyi, yani Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ele alacağım. Putin’in daha sonra ismi Saint Petersburg olan Leningrad'ın şiddet eğilimli bir bölgesinde büyüdüğü ve kendisinden daha büyük ve daha güçlü olan çocuklarla sık sık kavga ettiği söylenir.

Kremlin'in internet sitesine göre Putin henüz okulunu bitirmeden Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) için çalışmak istiyordu.

Putin bir açıklamasında ifadelerini kullanmıştı:

“50 yıl önce Leningrad sokakları bana şu kuralı öğretti: Eğer kavga kaçınılmazsa, o zaman ilk yumruğu sen atacaksın.”

 Putin, Çeçenistan’daki ayrılıkçı isyancılara karşı askeri saldırısını savunmak için sokak savaşçılarının sert dilini kullanmıştı. Onları ezeceğine ve her yerde, hatta tuvaletlerde bile peşlerinden gideceğine söz vermişti. Putin, iki yıl süren ve Çeçen Cumhuriyeti’nin yıkılmasına yol açan şiddetli savaşı -ki bu sadece Ukrayna savaşı için bir provaydı- denetlemişti.

Rusya Devlet Başkanı’nın yakın çevresi büyük zenginlerden oluşan seçkin bir gruptan ibaret. Kendisinin de büyük bir servete sahip olduğu düşünülen Putin, ailesini ve mali işlerini gözlerden uzak tutmayı başarmıştır.

Putin’in aile hayatına gelirsek... Yaklaşık 30 yıllık bir evliliğin ardından 2013 yılında eşi Lyudmila'dan boşandığını açıklamıştı. Eski karısı onu bir işkolik olarak tanımlamıştı. ABD’nin Kaliforniya eyaletinden Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Dana Tyrone Rohrabacher, bir gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bilek güreşine tutuştuğunu ve kaybettiğini itiraf etmişti. Bu olay 1990-1991 yıllarında cereyan etmişti. Olayın bir grup genç Rus politikacının Washington ziyareti sırasında meydana geldiğine dikkat çeken Rohrabacher, aralarında o zamanlar Saint Petersburg Belediye Başkan Yardımcısı olan Putin’in de olduğunu söylemişti. Kongre üyesi, resmi işler tamamladıktan sonra Rus heyetini bir İrlanda barına götürmeye karar verdiğini ve Putin yarım şişe votka içtikten sonra bilek güreşine tutuştuklarını belirtmişti.

Rohrabacher bilek güreşini hızla kaybettiğini belirterek Putin'in o zamanlar inanılmaz bir kas yapısına sahip güçlü bir genç adam olduğunu vurgulamıştı.

Putin tüm güreşlerinde her zaman galip geliyordu. Sadece olimpiyat judocusu Natalia Kuziutina tarafından ezici bir şekilde yenildi. Kuziutina Putin’i havaya kaldırıp yere sermiş ve teslim oluncaya kadar bırakmamıştı. Ardından Putin ayağa kalkmış ve Kuziutina’nın başını öpmüştü.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya