Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan olduğu için

Suudi Arabistan olduğu için

Çarşamba, 13 Temmuz, 2022 - 14:15
Tarık Alhomayed
Suudi yazar. Şarku'l Avsat eski genel yayın yönetmeni

ABD Başkanı Joe Biden, ‘Washington Post’ta, "Neden Suudi Arabistan'a gidiyorum?" başlıklı bir makale kaleme aldı. Biden makalesinde, Ortadoğu'ya, özellikle İsrail ve Suudi Arabistan'a yaklaşan ziyaretinin nedenlerini açıkladı.

Başkan'ın yazısındaki "Suudi Arabistan'ı neden ziyaret ediyorum?" sorusunun cevabı “Çünkü Suudi Arabistan olduğu için.”

Suudi Arabistan İki Kutsal Camii’nin diyarı, ılımlılık ve enerjinin ritmini düzenleme merkezi ve hepsinden önemlisi en büyük ve en önemli toplumsal dönüşümün yaşandığı devlettir. Suudi Arabistan'ın vizyon ve değişimin mimarı Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğinde tanık olduğu dönüşümün, bölgede siyasi, ekonomik ve sosyal olarak yaşanan en büyük etkiye sahip dönüşüm olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın gözetiminde yürütülen Suudi dönüşümü, gözden kaçmayacak şekilde ve bölgenin istikrar ve refahını isteyenler için ideal bir model haline geldi. Artık bölgede Suudi modeli olan bir yaşam modeli olduğu açıkça söylenebilir.

Başkan Biden'ın makalesine dönersek; sorulması gereken kaçınılmaz sorular şu:

 “Biden makalesini Suudiler için mi yazdı yoksa Amerikalılar için mi ya da uluslararası toplum için mi?”

Genellikle, bu tür makaleler, Amerikan başkanları yurt dışına seyahat ederken yazılır. Yukarıdaki soruların cevabı hayır. Makale, ABD'deki belirli bir kesim için yazılmıştır; tüm Amerikalılar için değil, Suudiler veya uluslararası toplum için de değil.

Peki, bu kötü bir şey mi? Hayır. İyi bir makale. İyi bir makale diyorum çünkü bu makaleyi yazan kişi daha önce Suudi Arabistan'dan vazgeçme sözü vermişti. Suudi Arabistan'ın yaklaşık 80 yıldır ABD'nin stratejik bir ülkesi ve müttefiki olduğu için bu ülkeye ziyaret düzenlediğini Riyad'a en çok düşman olan gazetede yazdı.

ABD’de, Başkan Biden'ın Suudi Arabistan ile daha iyi ilişkiler kurması için çağrıda bulunan ılımlı seslerin ortaya çıktığı doğru. Ancak bu sefer Suudi Arabistan'ın ve bu ziyaretin önemini bizzat başkanın kendisi açıklıyor. Dolayısıyla seçim kampanyasında Suudi Arabistan'dan vazgeçme sözü veren başkan şimdi Cidde ziyaretini savunuyor ve Washington ile Riyad arasındaki ilişkilerin önemini medya ya da lobiler değil, bizzat başkanın kendisi açıklıyor. Fark büyük. Kesin olan ve en önemlisi Suudi Arabistan herhangi bir yerde kaleme alınan bir makale veya yapılan açıklamadan etkilenmiyor.

Bölgenin davetsiz misafirleri ve onları modası geçmiş araçlar olarak kullananlar için başka bir mesaj daha var. Geçen yıl boyunca Riyad ve Washington arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle Suudi Arabistan'ın izolasyonundan bahseden yıpranmış sesler duyduk. Şimdi bu sesler çocuksu bir hal aldı.

Biden'ın talimat vermek için Suudi Arabistan'a gideceği iddia ediliyor. Bu çocuksu yaklaşım karşısında gülmekten kendini alıkoymak zor. Başkan Biden'ı Suudi Arabistan'a karşı tavır almaya çağıranlardan bazıları, "Suudi Arabistan'a neden gidiyorum?" başlıklı makalesinden sonra eleştirilerde bulundular.

Sonuç olarak, Başkan Biden Suudi Arabistan'ı ziyaret ediyor çünkü Suudi Arabistan çok önemli, lider ve öncü bir ülke ve bölgenin reformu ve istikrarı için bir model. Riyad ayrıca bir siyasi rasyonalite modeli.

Suudi Arabistan sloganlar değil, eylemler ülkesidir. Biden’ın sorusunun cevabı basit:

“Suudi Arabistan olduğu için...”

 


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya