Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir ile Ukrayna arasında

Cezayir ile Ukrayna arasında

Salı, 30 Ağustos, 2022 - 08:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Emmanuel Macron'un Cezayir ziyareti, aslında gerçekleştirilmesi ile başarı elde edilmiş oldu. Abdülmecid Tebbun ve Macron, birer devlet adamı gibi hareket ettiler. Geçmişin sorunları ile yaşamayı bilen ancak geleceğe bakan birinci sınıf devlet adamı...

Tarih, cesurların ve korkakların, ahmakların ve bilgelerin, nefret ve hoşgörünün harman olduğu yerdir. Acı verici bir hafızaya takılı kalmak, daimi savaştır. Örneğin Japonya, Hiroşima’ya atılan bomba hususunda ABD’yi bağışlamış, tarihteki en büyük ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmiştir. ABD, Almanya'yı yok eden bir ülke olmaktan çıkmış, onu himaye etmeye çalışan bir ülkeye dönüşmüştür. Dünya genelindeki düşmanlar, yeri geldiğinde müttefik olmuştur.

Belleği bir kenara koymak elbette ki kolay değil. Akan kanı, tahribatı, şiddeti, çekilen açlığı, katli, karşı karşıya kalınan her türlü hakareti… Bu ancak cesurların işidir. Macron ve Tebbun neşe içerisinde yan yana gelirken Ruslar ile Ukraynalılar ise karşılıklı katliamda bulunuyorlardı. Resmi Rus gazetesi Pravda şöyle yazmıştı:

“Savaşı hızla bitirmemek, Ukrayna'nın yavaş yavaş tamamen boğulmasına izin vermek daha iyi...”

Resmi konuşmada böyle bir dile artık izin verilmediğini düşünürsek yanılmışız oluruz. Ruslar ile Ukraynalılar arasındaki atışmaları okuduğunuzda utanacak olan onlar değil sizsiniz. Çünkü onlar geçmişi henüz bir kenara koymuş değiller.

Tebbun ve Macron, görüşmeleri sırasında diğerlerinin neler dediğini çok iyi biliyorlardı. Önemli değildi. Zira tarih yurt içinde yazılır, dışarıdakiler ise ancak gevezelik eder.

Fransa ve Cezayir'in kaderinin zamanın etkisiyle bir karışım haline geldiğinin farkında değiller. Cezayir veya Fransız topraklarında bir arada yaşamak artık bir seçenek değil... Çözüm, Ukrayna ile Rusya’nın bulduğu değil... Yani cehennemin kapısını sonsuza kadar açık bırakmak demek değil…

Cezayir yurtiçi ve yurt dışında yüzyıllar boyunca birçok savaş yaşadı. Hepsi korkunçtu. Bu nedenle Tebbun ile Macron’un bir araya gelmesi, Ukrayna, Irak, Suriye gibi diğer dünya sahnelerinin gözüne güzel görünüyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya