Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İşte bu İran

İşte bu İran

Pazar, 11 Eylül, 2022 - 11:45
Tarık Alhomayed
Suudi yazar. Şarku'l Avsat eski genel yayın yönetmeni

ABD Başkanı Barack Obama döneminden beri İran'ın iş birliği yapacağını duyuyoruz. Bölgede bize gelince, İran güvercinlerinin ve şahinlerinin aldatmasından ve Haşimi Rafsancani döneminden beri aynı şeyi duyuyoruz. Avrupalılar ve mevcut ABD yönetimi de aynı şeyi tekrarladı.

Bütün bunlar elbette gerçekleşmedi. Ancak gelin yıllardır değil de bir hafta içindeki İran’ı konuşalım. ABD yönetimi ve Batı nükleer müzakerelere İran'ın vereceği yanıtı beklerken, Tahran'ın yanıtı netti. İran, ABD ve Batı'yı hayal kırıklığına uğratacak şekilde nükleer müzakerelere yanıt verdi. İran'ın yanıtı ‘geri adım’ olarak nitelendirildi. Bunu ABD’liler ve Avrupalıların kendisi söyledi. Dün Avrupalılardan bu konuda bir açıklama geldi. İngiltere, Fransa ve Almanya, İran'ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmaya yönelik müzakerelerde Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) üç bölgede bulunan uranyum izlerine ilişkin yürüttüğü soruşturmayı kapatması yönündeki talebiyle ilgili hayal kırıklığını dile getirdi.

Açıklamada bunun müzakereleri riske attığı belirtilerek “Bu son talep, İran'ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) başarılı bir şekilde sonuçlanmasına yönelik niyetleri ve bağlılığı hakkında ciddi şüpheler uyandırıyor. İran'ın tutumu, yasal olarak bağlayıcı taahhütleriyle çelişiyor” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa üçlüsü “İran'ın bir anlaşmaya varamaması göz önüne alındığında, devam eden nükleer tırmanışı ve Nükleer Silahların Yayılmasınının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) bağlı Güvence Denetimi Anlaşması’yla ilgili olarak UAEA ile işbirliği yapmamasıyla en iyi nasıl başa çıkılacağı konusunda uluslararası ortaklarla istişarelerde bulunacağız” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Geçtiğimiz çarşamba günü Arnavutluk, Tahran'ın kendisine siber saldırı başlatmasının ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdu. Saldırının ardından Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeleri İran'ı kınayan bir bildiri yayınladı. NATO yaptığı açıklamada "Bir müttefikin istikrarını bozmayı, güvenliğine zarar vermeyi ve vatandaşların günlük yaşamlarını bozmayı amaçlayan bu tür kötü niyetli siber faaliyetleri şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz cuma günü ise Alman savcılar, İran kaynaklı büyük miktarda uyuşturucuya el konduğunu ve bunun ülkede şimdiye kadar ele geçirilen en büyük uyuşturucu miktarı olduğunu kaydettiler. Alman savcılar, polisin ülke tarihindeki bu en büyük uyuşturucu operasyonunda dört kişiyi gözaltına aldığını bildirdi. Açıklamalara göre İran'dan uyuşturucu kaçakçılığı yapan çeteye yönelik düzenlenen güvenlik operasyonunda yaklaşık 700 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

İşte bakın bu İran ile ilgili bir hafta içindeki haberler ve daha İran'ın şu anda Irak, Suriye, Lübnan veya Yemen'de yaptıklarına veya Tahran'ın Körfez sularında veya başka yerlerde gemileri hedef alarak ve deniz seyrüseferini tehdit ederek yaptıklarına değinmedik.

Bu sadece bir hafta içindeki İran. Başta eski ABD Başkanı Obama olmak üzere Batı'nın İran ile işbirliği yapma fikrini ve Tahran'ın açılım arzusunu desteklediği İran... Özellikle Obama, İran'ı ve İran’a yönelik yaklaşımını eleştirenler için, onların başka bir savaş isteyen değişmeyen sesler olduğunu söylüyordu.

Bu, neredeyse 40 yıldır bölgemize terör ve yıkım ihraç eden komşumuz İran'dır. Güvercinler ve şahinler hakkındaki tüm yalanlara ve İran'ın işbirliği, müzakere ve açılım arzusu hakkındaki sahte söylemlere rağmen, işte sadece bir hafta içindeki İran!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya