Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Faziletler ve reziletler

Gazeteci, ömrünü milletlerin ahvali ve halkların meseleleri hakkında yazarak geçirir. Bu meslek mensuplarının birçoğu bazı ülkeleri, benim şarkıcıları ve oyuncuları sevdiğim gibi uzaktan sever. Tanımladıkları haliyle bakir bir sevgi.
Azra da Yemen’de bir ülke; İrlanda, Kenya ve (kar dışında) Kanada gibi tanıdığım ülkeleri çok sevdim.
Sevdiğim ve Yemen’deki Azra’dan sonra uzak kaldığım ülkeler var. İlki ve en baştan çıkarıcısı Arjantin; onu müziğiyle, güzel duyguları ve şarkı mırıldanmalarıyla bize geri dönen yakınlar aracılığıyla sevdim. Ve bugüne kadar beraberinde dolaşan bir halkla hikâyesine tutkuyla başvurmadığım bir zamanın geçmediği efsanevi kadın Evita Peron’la.
Bu kadınla sevgi dolu halkı, başarısız devleti ve dünyanın bir ucunda yer alan toprakları, beş milyon insanın, diğer bir kulvarın yani futbolun kahramanını kutlamak için Buenos Aires’te yaptığı yürüyüşü izlerken hatırladım.
Arjantin sadece efsaneler doğurur. Evita, Messi, Guavera ve ama şair Jorge Luis Borges.
Peki o beş milyon kişi, gösteriden sonra nereye döndü? Değişmeyen acı bir gerçekliğe: düşük bir ekonomi, hasta politikalar, kötü toplumsal vaziyetler, işsizlik ve yoksulluk. Şarkı söylemek ne bir eğriliği engelliyor ne de işsizliğe karşılık veriyor.
Bana göre Katar turnuvasındaki büyük insani resim, beş milyon insanın sihirbaz bir futbolcuyu ulusal kahramanları olarak gördüğü sahneydi. Siyasete gelince; aynı zamanda eski devlet başkanı ve bir senatörün eşi ve eski devlet başkanı olan Devlet Başkanı Yardımcısı Christina Kirchner, en son yolsuzluk suçlamasıyla altı sene hapis cezasına çarptırıldı. Bitimsiz bir liste.
Arjantin’e ilişkin skandallarda ilgi çekici olan şey, bu skandalların her zaman liderler düzeyinde yaşanmasıdır. Futbol, Carlos Menem’i başkanlığa taşıdı ancak o, ailesi ve ana vatanı Suriye’nin güzellerinden olan ilk eşi, yolsuzluk göllerinde boğuldu.
Arjantin’in acıları sadece maddi olmuyor; bu güller ve laleler ülkesi, askerlerin yönetimi zamanında olduğu gibi, kan ve ölümle doludur. Doktor Che Guavera, yoksulluk hareketine destek olmak için Küba ve Latin Amerika’ya giderken ülkesi, ordu ve zenginlerin yolsuzluğu altında eziliyordu. Bayan Kirchner, en kötü örnek.
Bazen uzun gezgin yolculuğumda Arjantin’e gidemediğım için iyi hissediyorum. İyi ki tanıdığım akrabalarla yetinmişim: Chicho, Chicha, Gabriela, Fernando ya da Yusuf, Davud, Latife ve Elmaza.