Meşal Sudeyri
TT

Dünyanın en büyük binası

Bugünkü mevzumuz, yeryüzündeki en temiz nokta, yani Harem-i Şerif Mekke.
Bu harem, insanların kitleler halinde İslam’a girmesi sebebiyle hicri yedinci asırda Halife Ömer İbnü’l-Hattab (Allah ondan razı olsun) döneminde genişlemeye başladı.  
Onun ardından gelen en az altı yönetici aynı yolu izledi ve bunların en sonuncusu da hicri 984’te Sultan Selim oldu.
Suudi Hanedanı dönemindeki ilk genişleme, rahmetli Kral Suud dönemindeydi. Bu dönemde üç aşamada kapsamlı bir genişleme oldu: Önce sa’y alanına bitişik konut ve ticari tesisler kaldırıldı. Sonra Merve tepesine yakın binalar kaldırıldı. En sonunda da sa’y alanında bir üst kat inşa edildi.
Rahmet Kral Faysal, Kral Halid, Kral Fahd ve Kral Abdullah dönemlerinden Kral Selman (Allah onu korusun) dönemine kadar genişlemeler birbiri ardı sıra devam etti.
Son genişlemeden sonra gelin, şu an hazırlanmakta olan Mescid-i Haram’ın durumunu birlikte öğrenelim. Dünyanın en yüksek binası, yaklaşık 100 milyar dolar maliyetinde, 1 milyon metrekare genişliğinde, 3 milyon insan kapasiteli. Her yıl 30 milyon insan tarafından ziyaret ediliyor ve 24 saat açık, asla kapatılmıyor. 1800 temizlik görevlisi, 40 adet elektrikli temizlik arabası, 60 adet meydan temizlik aracı, 2 bin adet temizlik konteynırı, Harem’de 40 bin adet seccade. En uzun koridor ve yürüyüş yolunun uzunluğu, Cidde ile Mekke arasındaki 79 kilometrelik mesafeden az değil. Günde 4 kez temizlenen 13 bin tuvalet, 25 bin su sebili, her gün rastgele kontrol edilen 100 su örneği. Zemzem’den gelen fazla su, 10’ar litrelik 1 milyon 700 bin su şişesini alacak genişlikte bir depoda stoklanıyor. 24 saat ücretsiz hizmet mevcut. 3 yılda 500 binden fazla randevu, 2 binden fazla emanet kasası, yüzlerce soğutma ünitesi, aydınlatma ve ısıtmalı zemin taşları. Harem’de herhangi bir yer için size rehberlik eden yüzde 0 hatalı Maksad uygulaması hizmeti ve ses sistemleri. 50 ses görevlisi, Cuma hutbesini 5 farklı dile tercüme hizmeti, engelli ziyaretçilere özel hizmetler, ücretsiz olarak dağıtılan 10 bin adet normal araba, 400 adet elektrikli araba. Oruçlular için 4 milyon iftar öğünü; Harem içinde ve dışında 5 milyon adet çekirdeksiz hurma dağıtılıyor ve iftar sonrasındaki temizlik sadece iki dakika sürüyor.
Derler ki Harem-i Şerif Mekke’de beş vakit namaz, 277 sene 9 ay 10 gece kılınan namazın sevabına denktir denir. Allahualem.