Meşal Sudeyri
TT

Cumartesi notları

Mihailo Tolotos 1856’da doğdu ve annesi onu doğurduktan sadece 4 saat sonra hayatını kaybetti. Annesinin yokluğunda Ortodoksların manevi merkezi olan Athos Dağı’ndaki bir manastırın merdivenlerinden birine terk edildi ve manastırın keşişlerinden biri kendisini sahiplendi. Mihailo, surlarla çevrili manastırda yetişti, eğitim gördü ve bir keşiş oldu. 1938’de hayata gözlerini yumana dek dağdan hiç inmediği ve kadınların Athos Dağı’na ayak basmasına izin verilmediğinden, Mihailo Tolotos’un hiç kadın görmeden hayata gözlerini yumduğu söylenir.

Ölümü üzerine manastırın keşişleri, dünyada hiç kadın görmeden, ona dokunmadan veya onunla etkileşim kurmadan ölen tek erkek olduğu inancıyla Mihailo için özel bir cenaze töreni düzenlediler. Aramızda kalsın, onun için seviniyorum. Ne aşk yükünü taşıdı ne de kalp acısını bildi. Keşke onun yerinde olsaydım o zaman şu şarkıyı söyleyebilirdim:

“Ne zaman uykum gelse, kafamı koyduğum gibi uykuya dalarım.”

**

İtalya, “solo per due” adıyla bilinen, dünyanın en küçük restoranına ev sahipliği yapıyor. İtalyanca olarak “sadece iki kişilik” anlamındaki adı taşıyan bu restoran gerçekten sadece iki kişiyi kabul ediyor.

Restoran, özel kutlamalar ve romantik buluşmalar için ideal bir mekân olarak görülüyor ve öğle ve akşam yemekleri için yıl boyunca hizmet veriyor. Restoran lüks bir yemek deneyimi sunuyor. İki kişilik bir öğünün maliyeti 500 Euro’dan fazla tutuyor ve içeceklerden ekstra ücret alınıyor.

Birkaç kez yanından geçmeme rağmen, içeri girmeyi denemedim. Çünkü gözlerini dikip birinin beni izlediği hissiyle yemek yemeyi sevmiyorum.

**

Hollanda yönergelerinde, bir erkeğin ensest olasılığını azaltmak ve çocukların akıl sağlığını korumak için spermlerini yalnızca 25 çocuğa veya 12 aileye bağışlayabileceği belirtilmektedir. Ancak uzman bir kuruluş, kuralları bariz şekilde çiğneyen bir adamın son on yılda yüzlerce çocuğun babası olduğunu ve şimdi daha fazla çocuk sahibi olmasını engellemek için yasal işlem başlatıldığını öne sürüyor.

Hollandalı bu adamın 550’den fazla çocuğun babası olduğu ortaya çıktı. Eğer adam fark edilmese ve tutuklanmasa bu sayı binlere ulaşabilirdi ki, kendisi de bunu istediğini söyledi.

**

En iyisini sona sakladı: Uganda Kara Kuvvetleri Komutanı Muhoozi Kainerugaba “İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye 100 ineklik başlık bedeli karşılığında evlenme teklif ediyorum. Kabul edersen eski defterler kapanır. Yok, reddedersen savaş ilan edip İtalya’yı işgal edeceğim!!” dedi.