Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bilmiyorum!

Bilmiyorum!

Salı, 26 Mayıs, 2020 - 15:15

Çok soru sorması nedeniyle çocuğunu azarlayan ve onu susturan birini gördüğüm zaman çok rahatsız oluyorum. Çocuğun aklına gelen ve bazen de anlamsız olan pek çok soru sorduğu doğrudur. Bunun yanı sıra babanın çocuğun bazı sorularına verdiği cevaplar yanlış olmakla birlikte üslubu da kabaydı. Bu ya babanın aşırı cehaletini ya da sınırsız yalan söyleme kabiliyetini sahip olduğunu gösteriyor. Her çocuk boş ve bembeyaz bir sayfadır. Onu ya gerçeklerle donatır ve gizli olan kabiliyetlerini açığa çıkarır ya da onun zihnini hurafeler ve asılsız inançlarla doldururuz.

Dehası erken keşfedilen ve neredeyse bir mucizeyi gerçekleştiren üç çocuktan bahsedeceğim. Bunlardan ilki Belçikalı bir babadan ve Hollandalı bir anneden dünyaya gelen 9 yaşındaki Laurent Simula. Şu anda Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği okuyor. Bu, yetişkin öğrenciler için bile kolay bir bölüm değil. CNN’in haberine göre bu çocuk elektrik mühendisliğinde doktora yapmayı ve aynı zamanda tıp okumayı düşünüyor.

İkinci çocuk 10 yaşında Nijerya asıllı bir İngiliz kızı. Sınıfında ilk sıradaydı ve sınavlarından birinden 100 aldı. Fakat herhangi bir sınavdan değil, matematik sınavından. Gülerek matematiğin ilginç bir ders olduğunu ve sevdiğini söylüyor. Üniversiteyi iki yıl içerisinde bitirmeyi planlayan bu küçük kız Finansal Matematik alanında doktora yapmayı planladığını söylüyor.

Üçüncü çocuk ise 7 yaşındaki Kwathalia Pandit. Oddity Central web sitesinin aktardığına göre yüzlerce bilgiyi anlama ve özümseme kabiliyetine sahip olan Hindistanlı bu çocuk bir ansiklopedi olarak kabul ediliyor ve kendisine ‘Google’ deniyor. Bu çocuk yalnızca 3 ayda dünyadaki yaklaşık 213 ülkeyle ilgili nüfus, milli gelir kaynakları, para birimi, din, tarih ve kültür hakkında çok şey öğrendi. Anne ve babasına her fırsatta teşekkür ediyor. Yeteneğinin ve zekasının arkasında daima kendisini cesaretlendirmelerinin yattığını söylüyor.

Şimdi bu makaleyi yazmama yol açan babayı hatırladım. Çocuğu ona her soru sorduğunda kan çanağına dönmüş gözleriyle ona bağırarak şöyle dedi: Kapa çeneni, eşek!

Ben asıl eşeğin kim olduğunu bilmiyorum!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya